Tri pokusy nevyšli, prichádza štvrtý. Slovensko stále nemá svojho sudcu v Luxemburgu

31.10.2018 19:34 Noviny.sk Slovensko

Tri pokusy nevyšli, prichádza štvrtý. Slovensko stále nemá svojho sudcu v Luxemburgu

BRATISLAVA / Slovensko sa už po štvrtý raz pokúsi o reparát. Stále totiž nemáme svojho sudcu v Luxemburgu. Naši kandidáti jednoducho nespĺňajú kritériá, čo nedávno kritizovali aj europoslanci. Najnovšie voľby budú už o štyri týždne.

Súdna rada už bude koncom novembra vyberať nášho kandidáta na post dodatočného sudcu všeobecného súdu v Luxemburgu. Ide o prestížny post a momentálne to vyzerá tak, že sa oň budú uchádzať dvaja ľudia. A síce prezidentov poradca Ján Mazák, ktorý okrem iného má aj bohaté skúsenosti z európskeho práva a taktiež bol aj sudcom ústavného súdu a potom Michal Kučera, ktorý dlhé roky pôsobí na európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. 

"Obidvaja majú skúsenosti s pôsobením na medzinárodných súdoch, sú skúsenými právnikmi a majú jazykové znalosti," povedala expertka na medzinárodné právo Lucia Mokrá.

Súdna rada zatiaľ tieto mená komentovať nechce. Tvrdí, že počká pre istotu do piatku, a to vzhľadom na to, že boli sviatky, či nejaká prihláška nepríde poštou. Tento post je veľmi lukratívny, a to nielen pre platové ohodnotenie, ktoré sa hýbe okolo 20 000 eur, ale aj preto, že ide o veľmi vyhľadávaný a prestížny post. Slovensko má ale dlhodobo veľký problém obsadiť ho. Poradný výbor nám zamietol troch kandidátov. Bola to súčasná ombudsmanka Mária Patakyová, potom Radoslav Procházka a naposledy sudca najvyššieho súdu Ivan Rumana. 

Každého z nich zamietli pre iný dôvod. Pri Márii Patakyovej to bolo neovládanie francúzštiny, pri Radoslavovi Procházkovi jeho kontroverzné angažovanie sa v politike a napokon sudca Rumana neuspel, pretože podľa nášho ministra spravodlivosti nebol dostatočne odborne zdatný. Slovensko je jedinou Európskou krajinou, ktorá tento prestížny post nemá obsadený. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli III.
20:30 Denník Bridget Jonesovej
22:35 Niečo na tej Mary je
19:00 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
20:55 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:25 Cirkus
20:15 Na nože
22:30 Dřív než půjdu spát