Za odchodom lekárov do zahraničia nestojí výška platu, tvrdia

Za odchodom lekárov do zahraničia nestojí výška platu, tvrdia

BRATISLAVA / Naši poslanci sa pýtali lekárov aj študentov medicíny, prečo odchádzajú zo Slovenska. Údajne to nie sú vyššie platy. Dôvodom ich odchodu má byť zlé vybavenie slovenských nemocníc, nekompetentné vedenie dosadzované vládnymi stranami a zlé možnosti profesijného vzdelávania.

"To čo ukazujú dáta je, že za odchodom lekárov nie sú platy, lebo mnohí už teraz dosahujú platy porovnateľné s EÚ. Tak ako odchádzajú sestry budú i naďalej aj lekári," vyjadril sa poslanec NR SR Miroslav Beblavý. 

​Poslanci oslovili študentov medicíny aj mladých lekárov a pýtali sa ich na dôvody rozhodnutia odchodu do cudziny. "Je to zlé vybavenie nemocníc a je to nekompetentné vedenie nemocníc," tvrdí člen strany SPOLU Oskar Dvořák. 

Odpudzujúca motivácia 

O prieskume, ktorý koloval medzi medikmi aj lekármi vedia aj zástupcovia lekárskej obce. Aj ony poznajú dôvody odlivu našich lekárov. "Mladí lekári majú často skúsenosť, že v slovenských nemocniciach sa už nemajú od koho učiť, pretože v nemocniciach chýbajú skúsení lekári," vysvetľuje Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia. 

Študenti lekárskej fakulty absolvujú prax v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Podľa skúsených lekárov je ale výzor a vybavenie nemocnice odpudzujúce, nie motivujúce. "Viete, keď ony študujú v takých podmienkach, veď univerzitná nemocnica je na tom najhoršie snáď v celej Európe. A po štúdiu, čo kam pôjde? Niekde do Žiaru nad Hronom alebo skôr Brno, Viedeň?" myslí si prezident Slovenskej lekárskej komory, Marián Kollár. 

Zvýšenie financií 

"Už dva roky majú nemocnice možnosť modernizácie a v roku 2019 zvýšime prostriedky na 100 miliónov na modernizáciu nemocníc," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Prvé výsledky však ale podľa Kollára uvidia až o minimálne 10 rokov. 

Od nového roku porastú platy sestier možno aj o 16 percent hore. Finančný balíček majú pripravený aj na iné účely v zdravotníctve: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

18:20 NAŠI IV.
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
16:40 Môj bratranec Vinny
19:15 Simpsonovci XXVIII.
19:45 KINOSÁLA
17:40 Nákupné maniačky
18:50 Nákupné maniačky
20:10 Myšlienky vraha V.
18:15 Požiarnik Sam IX.
18:30 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
18:40 Knihy od Stonožky
17:55 Touha zvítězit
20:15 Plán pomsty
21:55 Vzkaz v láhvi