Tragická cesta na Dračí štít. Po slovenských horolezcov vyslali aj letku ministerstva

18.08.2018 14:20 Noviny.sk Slovensko

Tragická cesta na Dračí štít. Po slovenských horolezcov vyslali aj letku ministerstva

VYSOKÉ TATRY / Na Popradskom plese v piatok večer zasahovala Horská záchranná služba. Na pomoc šli dvom slovenským horolezcom, ktorí sa v rámci horolezeckého týždňa nevrátili z lezeckej túry. Dračí štít sa im stal osudným.

Do konca týždňa sa v Tatrách koná horolezecký týždeň JAMES. V rámci neho boli v piatok horskí záchranári požiadaní o pomoc. Dvaja slovenskí horolezci sa nevrátili z túry na Dračí štít. Záchranná akcia sa tak začala a záchranári sa vybrali ich hľadať. 

Dvoch mužov vo veku 41 a 19 rokov hľadalo cez Zlomiskovú dolinu až k Dračiemu štítu niekoľko záchranárov. Dvojicu horolezcov našli pod južnou stenou Dračieho štítu už bez známok života. "Obaja utrpeli následkom pádu z výšky zranenia nezlučiteľné so životom. V skorých ranných hodinách bola o súčinnosť požiadaná Letka Ministerstva vnútra , ktorá z heliportu v Starom Smokovci zobrala na palubu vrtuľníka horských záchranárov a smerovala na miesto nešťastia," uviedla HZS.

"Chlapcov našla Horská služba padnutých pod stenou a posledná správa od nich bola, že sa chystajú zlaňovavať, takže najväčšia pravdepodobnosť, že sa to stalo pri zlaňovavaní, kde zrejme ten štand, z ktorého zlaňovavali nebol dostatočne dobrý. Zrejme sa im vytrhol," odhadol situáciu Igor Koller, predseda horolezeckého spolku JAMES. Telá horolezcov museli vyprostiť z ťažko dostupného terénu. Potom boli letecky prevezené do Starého Smokovca, kde boli odovzdané polícii.  

Letka ministerstva vnútra zasahovala aj o niekoľko hodín neskôr

V  sobotu v doobedňajších hodinách nahlásila prostredníctvom tiesňovej linky náhodná turistka pád horolezca, pravdepodobne v masíve Javorového štítu, ktorý spozorovala z turistického chodníka vedúceho zo Zbojníckej chaty do Priečneho sedla. Záchranári opäť požiadali o súčinnosť posádku Letky ministerstva vnútra, ktorá sa práve vrátila zo zásahu v Zlomiskovej doline.

Horolezcov v núdzi lokalizovali zo vzduch v juhozápadnej stene Javorového štítu. Horolezec si pri páde vážne poranil dolnú končatinu v oblasti predkolenia a hornú končatinu. Záchranári následne požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu, ktorá vyzdvihla v Starom Smokovci dvoch záchranárov a smerovali k zranenému horolezcovi. V stene bol vysadený záchranár, ktorý poskytol horolezcovi neodkladnú zdravotnú pomoc a pripravil ho na transport. Medzitým sa posádka záchranárskeho vrtuľníka vrátila do Starého Smokovca pre doktorku. Päťdesiattriročný horolezec a záchranár boli evakuovaní zo steny za pomoci palubného navijáka. Po medzipristátí v doline a ošetrení lekárkou bol pacient letecky transportovaný do popradskej nemocnice.

Dovolenka môže niekedy nabrať úplne iný koniec. Dôkazom je aj tento turista: 

Zdroj: noviny.sk/hzs

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:10 Prvé oddelenie
05:30 Policajti v akcii
06:15 Nákupné maniačky
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Maxipes Fík
05:50 Dívka z divočiny
07:30 Americká Miss India
09:15 Na nože