Vláda v stredu prerokuje nový tlačový zákon
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Nina Bednáriková
Vláda v stredu prerokuje nový tlačový zákon, ktorý má umožniť udeľovanie sankcií do 200 tisíc korún.
Vláda v stredu prerokuje nový tlačový zákon, ktroý má umožniť udeľovanie sankcií do 200 tisíc korún.
Vláda o ňom bude rokovať bez dohody s Národným bezpečnostným úradom (NBÚ). Ten žiada, aby povinnosť chrániť zdroj informácií bola v novom tlačovom zákone obmedzenejšia než navrhuje ministerstvo kultúry.
NBÚ trvá na tom, aby sa povinnosť mlčanlivosti nevzťahovala na prípady, ak bol poskytnutím alebo zverejnením informácie spáchaný trestný čin alebo ak ide o informáciu, týkajúcu sa ohrozenia ústavného zriadenia, vnútorného poriadku, bezpečnosti štátu alebo ochrany utajovaných skutočností. Žiada tiež, aby ministerstvo kultúry pokutovalo tlač, ak uverejní utajovanú skutočnosť.
MK SR bude môcť podľa nového zákona pokutovať tlačené médiá a tlačové agentúry do 200 tisíc korún za "informácie, ktorými sa propaguje vojna alebo sa opisuje kruté alebo inak neľudské konanie spôsobom, ktorý je ich zľahčovaním, ospravedlňovaním alebo schvaľovaním, informácie, ktorými sa propaguje užívanie omamných látok alebo psychotropných látok alebo sa opisuje užívanie omamných látok alebo psychotropných látok spôsobom, ktorý je jeho zľahčovaním, ospravedlňovaním alebo schvaľovaním."
Dvestotisíc môžu zaplatiť aj za informácie, ktorými sa propaguje násilie alebo sa podnecuje nenávisť na základe pohlavia, rasy, farby pleti, etnického alebo sociálneho pôvodu, genetických vlastností, sexuálnej orientácie, jazyka, náboženstva alebo viery, politického alebo iného zmýšľania, príslušnosti k národnostnej menšine, majetku, rodu, iného postavenia, zdravotného postihnutia alebo veku.
Rovnakou sumou sa budú trestať informácie v rozpore so zákonmi o parlamentných a komunálnych voľbách, voľbách do Európskeho parlamentu, voľbe prezidenta a o referende.
Ak tlačené médiá alebo tlačové agentúry odmietnu na požiadanie orgánu verejnej moci bezodplatne zverejniť oznámenie v naliehavom verejnom záujme, a to v čase určenom orgánom verejnej moci alebo v najbližšom vydaní periodickej tlače, pripravovanom po doručení žiadosti o uverejnenie oznámenia v naliehavom verejnom záujme, môžu dostať pokutu 50 tisíc korún.
Do 30 tisíc zaplatia noviny, ak v prvom čísle roka nezverejnia štruktúru vlastníckych vzťahov. Rovnaká pokuta hrozí, ak nebudú obsahovať povinné údaje o vydavavateľovi a periodiku alebo ak tlačová agentúra nezabezpečí označenie spravodajstva názvom a dátumom.
Zmenu údajov, ktoré zo zákona eviduje MK SR, mu musí vydavateľ písomne oznámiť do 30 dní, rovnako aj prerušenie alebo ukončenie vydávania novín. Ak to neurobí, môže byť pokutovaný do 10 tisíc korún.
Tlačový zákon okrem opravy do ôsmich dní umožní žiadať od novín, časopisov a tlačových agentúr, aby do štyroch dní uverejnili "odpoveď" na rovnakom mieste a v rovnakom rozsahu, ako bol článok, kde sa o dotknutom písalo.
Jeho stanovisko musia uverejniť aj keď bude reagovať na pravdivé tvrdenia, ale dotkli sa jeho cti alebo súkromia. Právo na odpoveď je novinkou, rovnako ako právo žiadať zverejnenie oznámenia o právoplatnom skončení sporu, ak o ňom médiá predtým písali.
Nová je v návrhu zákona aj povinnosť chrániť zdroj informácií, ak o to požiada. Chrániť zdroj nebude možné vtedy, ak si trestné konanie vyžiada jeho svedeckú výpoveď "o čine, ktorý má povinnosť prekaziť".
Ide o korupciu a trestné činy so sadzbou nad desať rokov väzenia. Ochrana zdroja sa má dostať aj do zákona o vysielaní a retransmisii, túto povinnosť by tak mali aj televízie a rozhlasy.