Praktické sestry asi nie sú najpraktickejšie riešenie

Praktické sestry asi nie sú najpraktickejšie riešenie

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Viac sestier v zdravotníctve chce zdravotnícky výbor v parlamente dosiahnuť tak, že zdravotníckych asistentov premenuje na praktické sestry a dá im viac kompetencií. Samotným sestrám sa však recept ako mať viac kolegýň a kolegov veľmi nepáči a vedia si predstaviť iné cesty ako to dosiahnuť.

Podľa predsedu zdravotníckeho výboru Štefana Zelníka majú stredné zdravotnícke školy študijný program oveľa náročnejší a zdravotnícki asistenti, ktorý tam študujú, zvládnu aj časť práce, ktoré robia sestry s magisterským titulom. "Dnes môže zdravotnícky asistent, potom premenovaný ako praktická sestra naozaj robiť prakticky výkon pri lôžku pacienta, na ambulancii a teda starať sa ako praktická sestra pri pacientovi," hovorí Zelník. Praktická sestra sa po ukončení strednej zdravotníckej školy bude môcť zamestnať v zdravotníctve a popri práci si tak dokončiť kvalifikáciu na zdravotnú sestru. A tak dosiahnuť počet hodín, ktoré podľa legislatívy EÚ potrebujú na to, aby boli plnohodnotnými zdravotnými sestrami.

Praktická sestra sa stane akýmsi medzistupňom k povolaniu zdravotnej sestry. Zdravotné sestry si to však v praxi nevedia veľmi predstaviť. "Nesúhlasím s tým, že zdravotnícky asistent sa učí to isté čo budúca sestra, pretože on sa učí realizovať základné zdravotnícke úkony," hovorí Iveta Lazorová, prezidentka Komory sestier. Problém vidia zástupcovia sestier aj v samotnom názve "praktická sestra". Podľa hlavnej odborníčky pre ošetrovateľstvo na MZ SR sa v zahraničí rozumie pod praktickou sestrou sestra, ktorá má magisterské vzdelanie. O nich bez nich, aj toto si vyčítajú sestry zdravotníckemu výboru. Viac ako 500 000 sestier bude do roku 2020 chýbať v celej únii a ich nedostatok pociťujú aj stredné školy. Práve s nimi komunikuje zdravotnícky výbor, ktorý zmeny pripravované predložiť na najbližšej parlamentnej schôdzi.

Problémy zdravotných sestier na Slovensku sa dlhodobo nedarí efektívne riešiť:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:55 Terminátor
01:10 Zrodenie diabla
03:35 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
23:25 Letecké katastrofy XV.
00:25 Liga snov VI.
01:00 Liga snov VII.
23:05 Vražedné Miami II.
00:05 Graceland III.
01:00 Súdna sieň
23:20 Príbehy dvoch myší
23:45 Zabi nudu! II.
23:55 Wilf - čarodejnícky pes
22:25 Nebezpečné pokušení
00:00 Rodinná loupež
01:30 Temné kouty