Mária Terézia odmietnutá mestskými poslancami. Socha na Hviezdoslavovom námestí nebude

Mária Terézia odmietnutá mestskými poslancami. Socha na Hviezdoslavovom námestí nebude

BRATISLAVA / Bratislava mohla mať o jednu sochu viac. Na Hviezdoslavovom námestí bolo dva dni vystavené bronzové súsošie Márie Terézie a návštevníci hlavného mesta sa pri ňom nadšene fotili. Mestskí poslanci ich nadšenie nezdieľali a sochu na námestí neschválili.

Na Hviezdoslavovom námestí bolo dva dni vystavené bronzové súsošie Márie Terézie. Socha vznikla pri príležitosti 300-ročného  výročia narodenia rakúsko-uhorskej panovníčky. Hlavným cieľom bolo, aby dielo ľuďom natrvalo pripomínalo Máriu Teréziu. "Táto socha mala odkazovať na pôvodný korunovačný pahorok, pretože súsošie Márie Terézie bolo koncipované ako korunovačný pomník, už vtedy, keď bolo postavené v 19. storočí," uviedol Maroš Mačuha, riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku. 

Kópia je len tretinou pôvodnej sochy, ktorá bola vysoká 6,5 metra a stála na dnešnom Štúrovom námestí. Súsošie vystavil Bratislavský okrášľovací spolok s úmyslom, aby poslanci schválili jej osadenie práve na tomto mieste. Pôvodná socha Márie Terézie stála na nábreží Dunaja už pred 150 rokmi. V roku 1921 ju rozbili a pohádzali do Dunaja. "Socha je prepracovaná veľmi do detailov. Keď si všimnete jednotlivé riešenia, tak to vychádza z detailných fotografií," dodal Maroč Mačuha.

Hotel neďaleko súsošia prejavil spoluprácu, ktorý s osadením sochy súhlasil a prisľúbil aj starostlivosť o ňu. "Toto je naša snaha aspoň začať nejaký proces postupného budovania toho imidžu korunovačného mesta," povedal riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku. 

Návštevníci hlavného mesta si súsošie obzerali a nadšene sa pri ňom fotili. "Ja by som si vedela predstaviť túto krásnu sochu na Bratislavskom hrade," povedala jedna z okoloidúcich. "Veľmi sa mi páči, je krásna. Ona má čo v Bratislave robiť," dodala ďalšia. S názormi okoloidúcich sa ale nestotožnili mestskí poslanci. "Socha vôbec nezohľadňuje historické súvislosti. Márii Terézii trčí spodnička spod sukne, čo bolo v rámci toho obdobia úplne neprijateľné," uviedol mestský poslanec, Oliver Kríž. "Poslanci mestského zastupiteľstva neschválili návrh na dlhodobý nájom pozemkov pred hotelom Carlton, kde mala byť umiestnená socha Márie Terézie," dodala Zuzana Onufer, hovorkyňa bratislavského magistrátu. 

Nie všetci poslanci boli proti návrhu sochy. "Varíme z toho, čo máme a pokiaľ je takáto socha na svete a pamätníková komisia dala súhlasné stanovisko, tak si myslím, že by sa mal pre ňu v meste vytvoriť priestor," uviedla poslankyňa Soňa Svoreňová. Avšak rovnako neprešiel ani jej alternatívny návrh o náhradných miestach pre sochu. "Medzi týmito návrhmi bol Bratislavský hrad, Sad Janka Kráľa. Dóm svätého Martina, alebo metská časť Rača," uviedla Zuzana Onufer. 

Pozrite si aj ako v Prievidzi obalili na protest sochu baníka alobalom. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

22:30 Kuriér
23:30 Doktori II.
00:25 Aféry
23:00 Infiltrátor
01:35 Dr. Dokonalý
02:15 KINOSÁLA
23:10 Vraždy, ktoré šokovali XXI.
00:05 Spackané plastické operácie
01:05 POLICAJTI V AKCII
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ
23:45 Dítě číslo 44
01:55 Zakázaná říše