Dokončujú múzeum holokaustu

Dokončujú múzeum holokaustu

Archívna reportáž
embed kód
SEREĎ / Na Slovensku mnoho desaťročí po skončení druhej svetovej vojny vzniklo prvé múzeum holokaustu. Bývalý pracovný koncentračný tábor v Seredi ročne navštívia desaťtisíce ľudí. Múzeum sa počas prevádzky ešte stále prerába a dokončuje.

Za dva roky od otvorenia navštívilo múzeum v Seredi 36 tisíc ľudí, z toho 23 tisíc žiakov a študentov z celého Slovenska. Toto múzeum sa ako jediné venuje tragickému osudu slovenských Židov počas druhej svetovej vojny. "Na tomto mieste bol pracovný a neskôr aj koncentračný tábor, odkiaľ bolo deportovaných 16 tisíc Židov z ktorých len veľmi málo prežilo," hovorí Martin Korčok, vedúci múzea. Táborom na ceste do Terezína prešli aj rodičia riaditeľa Múzea židovskej kultúry, Pavla Mešťana.

Poslaním múzea je vysvetliť návštevníkom historické udalosti, ktoré aj na Slovensku viedli k útlaku a nakoniec k vyvraždeniu židovských občanov štátu. "Ide o vysvetlenie toho, ako sa majoritné obyvateľstvo a poprední slovenskí činitelia zachovali počas 2. svetovej vojny k židovskému obyvateľstvu, aké protižidovské zákony sa prijímali," hovorí Martin Korčok. Momentálne sa múzeum rozširuje o expozície ubytovacích a pracovných častí pôvodného tábora.

Otázku údržby a zachovania pôvodných priestorov na vzdelávanie riešia aj v poľskom Osvienčime: 

  

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

16:45 Začarovaní
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
14:50 12 podmienok dedičstva
17:15 Áno, šéfe! USA IV.
18:10 Áno, šéfe! USA IV.
16:55 Ako som prežil
18:00 Vraždy v Brokenwoode V.
20:10 Hawaii Five-0 X.
17:05 Maxipes Fík
17:15 Máša a medveď II.
17:25 Cesta za pokladom
15:45 Diana
17:45 Valerian a město tisíce planet
20:15 Plán útěku