Najväčší úhyn tatranských kamzíkov za posledných 50 rokov. Odborníci hľadajú odpovede

Najväčší úhyn tatranských kamzíkov za posledných 50 rokov. Odborníci hľadajú odpovede

VYSOKÉ TATRY / Tatranský kamzík je u nás jedno z najodolnejších a zároveň najviac chránených zvierat. Počas tejto zimy sa ale stalo niečo nevídané. Drsné podmienky pripravili o život najviac kamzíkov za posledných 50 rokov. V utorok ukončili pitvu posledného z nich.

Tatranskí lesníci už majú jasnejší obraz o tom, čo sa s uhynutými kamzíkmi v uplynulých mesiacoch dialo. Odborníci hľadajú odpovede na otázky, čo sa zvieratám mohlo stať. Teraz ich už poznajú. "Prevažná väčšina kamzíkov bola uhynutá pádom na šmykľavom povrchu," uviedol preparátor Milan Kornajčík.

Posledná zima kamzíkov poriadne potrápila. V teréne, s ktorým obyčajne nemajú žiaden problém, prišli o život ako dospelí, tak aj mláďatá. Zranenia boli veľmi bolestivé. "Boli aj prepichnuté pľúca rebrami, roztrhnutá pečeň či slezina," uviedol Kornajčík.

Tatranskí odborníci ale našli pri pitve poriadnu raritu. "U jedného kamzíka sme našli bezoárovú guľu, ktorá vznikla zlepením nestrávených zvyškov potravy," povedal Kornajčík. Ľudia si v minulosti mysleli, že pôsobí ako protijed, preto sa bežne u zámožnej spoločnosti nosil ako prívesok, aby boli okamžite, v prípade potreby k dispozícii. Bezoár zasadený do zlata sa dokonca nachádza v korunovačných klenotách kráľovnej Alžbety II. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:10 POLICAJTI V AKCII
05:50 Vyvolení - Dom snov
06:50 PÁLI VÁM TO
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 POLICAJTI V AKCII
06:15 Profesionáli III.
06:55 Panelák
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:15 Timothy ide do školy
06:40 Krtko
06:00 Neřízená střela
07:50 Mámy na nože
09:25 Jmenuji se Jerry