Najväčší úhyn tatranských kamzíkov za posledných 50 rokov. Odborníci hľadajú odpovede

Najväčší úhyn tatranských kamzíkov za posledných 50 rokov. Odborníci hľadajú odpovede

VYSOKÉ TATRY / Tatranský kamzík je u nás jedno z najodolnejších a zároveň najviac chránených zvierat. Počas tejto zimy sa ale stalo niečo nevídané. Drsné podmienky pripravili o život najviac kamzíkov za posledných 50 rokov. V utorok ukončili pitvu posledného z nich.

Tatranskí lesníci už majú jasnejší obraz o tom, čo sa s uhynutými kamzíkmi v uplynulých mesiacoch dialo. Odborníci hľadajú odpovede na otázky, čo sa zvieratám mohlo stať. Teraz ich už poznajú. "Prevažná väčšina kamzíkov bola uhynutá pádom na šmykľavom povrchu," uviedol preparátor Milan Kornajčík.

Posledná zima kamzíkov poriadne potrápila. V teréne, s ktorým obyčajne nemajú žiaden problém, prišli o život ako dospelí, tak aj mláďatá. Zranenia boli veľmi bolestivé. "Boli aj prepichnuté pľúca rebrami, roztrhnutá pečeň či slezina," uviedol Kornajčík.

Tatranskí odborníci ale našli pri pitve poriadnu raritu. "U jedného kamzíka sme našli bezoárovú guľu, ktorá vznikla zlepením nestrávených zvyškov potravy," povedal Kornajčík. Ľudia si v minulosti mysleli, že pôsobí ako protijed, preto sa bežne u zámožnej spoločnosti nosil ako prívesok, aby boli okamžite, v prípade potreby k dispozícii. Bezoár zasadený do zlata sa dokonca nachádza v korunovačných klenotách kráľovnej Alžbety II. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:10 Fakty a fikcie
05:55 Prvé oddelenie
06:35 Súdna sieň
05:30 Ochranca III.
07:25 Panelák
08:45 Nákupné maniačky
05:10 Sam a Max
05:35 Lovci drakov
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:15 Zlatokopka
07:55 Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek
09:35 Loď lásky