Fico chce silvestrovať s rektormi. Preplatí im faktúry za opravu internátov

05.02.2018 16:26 Noviny.sk Slovensko

Fico chce silvestrovať s rektormi. Preplatí im faktúry za opravu internátov

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Vláda ponúkla minulý týždeň na opravu internátov v havarijnom stave 20 miliónov eur. Zástupcom študentov a rektorom sa to ale nepozdáva, internáty potrebujú oveľa viac. Premiér sa tak rozhodol urobiť rázny krok a v pondelok vyzval rektorov, aby mu do konca roka 2018 priniesli faktúry za opravy na internátoch. Sľúbil, že ich preplatí.

"Každú faktúru, ktorú nám predložíte do 30. 12. 2018 na rekonštrukciu internátov, preplatíme. Ponúkame peniaze a zatepľovanie, ak to bude málo, tak dáme viac," vyzval Fico. Rektorom škôl navrhol stretnutie na Silvestra, aby si urobili spoločnú inventúru o tom, ako rekonštrukcie dopadli. "Mrzí ma, že sa odmieta politika pomocnej ruky. Ponúkli sme, že začnime 10 miliónmi eur v prvom polroku, s 10 miliónmi eur v druhom polroku a popritom spustíme špeciálny program zatepľovania verejných budov. Naozaj ma mrzí, že sa táto ponuka odmieta," uviedol Fico. 

V roku 2015 predseda vlády Robert Fico uviedol, že väčšina ubytovacích zariadení spadá do kategórie C, kde je najnižšia kvalita. Chcel dať na obnovu internátov 50 miliónov eur, posledný januárový deň roku 2018 deklaroval 20 miliónov. To sa ale zástupcom študentov nepozdáva. "V roku 2015 tých 50 miliónov vraj už bolo aj pripravených na univerzity. Premiér to sľúbil, tak po dvoch rokoch sa z tých 50 miliónov stalo 20," povedal predseda Študentskej rady Vysokých škôl Bálint Lovász.

Internátom v havarijnom stave ponúka vláda na rekonštrukciu desať miliónov a v druhom polroku ďalších desať. "Urobí sa nejaký prioritný zoznam havarijných situácií a budeme na to v danom okamihu reagovať," uviedol premiér Robert Fico. "Takýto zoznam sme robili ešte pred dvomi rokmi," doplnil ho minister financií Peter Kažimír.

Pomôcť môžu aj peniaze z Bruselu

Už dva roky je známe, kde je to najhoršie. Skôr sa vraj pomôcť nedalo, lebo prišli voľby a školstvo dostala SNS. Až teraz sa lídri dohodli, že pomôžu dvadsiatimi miliónmi. "Rektori jasne definovali svoje potreby a 50 miliónov sa určilo ako minimum, minimálny počet finančných prostriedkov, aby sa tie internáty aspoň ako-tak zrekonštruovali," dodal Lovász.

Vláda chce navyše internátom pomôcť získať aj peniaze z Bruselu. Európska komisia na to vyčlenila dve miliardy, no iba na zníženie účtov za energie. "Na výmenu okien, na izolačné materiály, kúrenie, kotle, možno nové strechy," dodal Fico. Len peniaze z EÚ problém slovenských internátov neriešia. Predseda rady študentov verí, že aspoň tento sľub už vláda naozaj dodrží. Dvadsať miliónov ale podľa neho nie je ani polovica z toho, čo potrebuje len Bratislava.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
07:25 Panelák VII.
08:30 Simpsonovci IX.
09:00 Simpsonovci IX.
07:35 POLICAJTI V AKCII
08:30 ZÁCHRANÁRI
09:30 Prvé oddelenie
08:15 Viking Vicky
08:35 Máša a medveď III.
08:40 Máša a medveď III.
07:55 Kde je Albert?
09:30 Henry ze zkumavky
11:15 Zamilovaní