Dvojmesačné dieťa umrelo na meningokokovú infekciu. Nakazené je zrejme aj ďalšie dieťa

05.01.2018 19:26 Noviny.sk Slovensko

Dvojmesačné dieťa umrelo na meningokokovú infekciu. Nakazené je zrejme aj ďalšie dieťa

Archívna reportáž
embed kód
VEĽKÝ KRTÍŠ / Dvojmesačné dievčatko umrelo počas vianočných sviatkov na meningokokovú invazívnu infekciu vo Veľkom Krtíši. Dievčatko s rodičmi žilo v Čechách, na Slovensko prišli pred vianočnými sviatkami.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica Mária Tolnayová, v Národnom referenčnom centre pre meningokoky pri ÚVZ SR Bratislava z odobratých vzoriek potvrdili typ Neiseria meningitis typu C. Protiepidemické opatrenie vykonali epidemiológovia v plnom rozsahu u všetkých šiestich ľudí, ktoré boli s dieťaťom v kontakte.

V okrese Brezno aktuálne hlásili na banskobystrickom RÚVZ jeden prípad predpokladanej meningokokovej invazívnej nákazy u päťročného dieťaťa z Horehronia. Dieťa náhle ochorelo vo štvrtok 4. januára, preto rodičia privolali rýchlu zdravotnú pomoc. Diagnózu odborníci vyslovili na základe typických príznakov, ktorými je vysoká teplota a rozširujúca sa purpura.

Protiepidemické opatrenia vrátane profylaxie boli zabezpečené nielen v rodine so siedmimi súrodencami a rodičmi, ale aj na detskom príjme detského oddelenia breznianskej nemocnice, kam dieťa priviezla RZP. „Opatrenia vykonali aj na samotnej RPZ a tiež na ARO Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, kde bolo dieťa pre zhoršujúci sa stav ihneď prevezené. Laboratórne vyšetrenia sa v súčasnosti vykonávajú, výsledky ešte nie sú k dispozícii. Klinický stav dieťaťa je zatiaľ stabilizovaný,“ doplnila hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica.

Pozrite si archívnu reportáž o podobnom, tragickom prípade:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

TV Program

20:35 VŠETKO ČO MÁM RÁD
22:20 VŠETKO ČO MÁ ANDER RÁD
23:00 Hlboko v gangu
20:40 Starí frajeri
22:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
00:00 Z LA do Vegas
21:00 Akty X - NOVÁ SÉRIA
22:00 Tequila a Bonetti
22:55 ŽREBOVANIE
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:20 ZáchranáRik II.
20:15 Pán Šanghaje
22:15 Útěk z polygamie
23:50 Otcové a dcery