Zdochýnajúcu alebo uhynutú zver neriešte. Treba volať kompetentným

Zdochýnajúcu alebo uhynutú zver neriešte. Treba volať kompetentným

UDAVSKÉ / Jozef z Udavského v okrese Humenné našiel počas prechádzky so psom umierajúci srnu, ktorá ležala v rieke. Do príchodu poľovného hospodára a polície však zviera uhynulo. Srna navyše bola vo vode, kde sa v týchto horúčavách chodievajú kúpať aj deti. Je však presne stanovené, za akých podmienok môžu poľovníci zviera, ktoré trpí, zastreliť.

Jozef reportérke TV JOJ povedal, že zviera najprv zacítil jeho pes, ktorý sa k nemu rozbehol. Jozef so svojou dcérou bežali za ním. Vo vode zbadali utrápenú srnu. "Ona sa už nevedela brániť, celý čas bola apatická, na nohy sa nevedela postaviť. Včera som tu počul aj streľby, či nelovili, neviem kedy je to obdobie," opísal situáciu Jozef. Ihneď zavolal poľovnému hospodárovi. Dúfal, že srnu sa možno podarí zachrániť.

"Po obhliadke som zistil, že srna už bola uhynutá, uhynula prirodzenou smrťou. Bola už stará a bola ja trochu chorá," povedal poľovný hospodár Ondrej Bilec. Podľa poľovníkov je pre niektoré zvieratá typické, že ak sú zranené či choré smerujú k vode. Uhynutá srna ležala v rieke, v ktorej sa zvyknú kúpať rodiny s deťmi. "V tých horúčavách, keď sem chodím, tak tu stretávam ľudí, ktorí sa sem chodia kúpať, tam je taká čistinka, takže považoval som to za potrebné to oznámiť, aby niečo s tým spravili," zvažoval pán Jozef. Privolal aj policajnú hliadku.

"V súvislosti s úhynom zveri nebolo zistené žiadne protiprávne konanie, polícia sa prípadom nezaoberá," povedala Jana Migaľová, hovorkyňa KR PZ Prešov. Jozef ale poukazuje na to, že chorá srna sa v rieke utrápila. Zastreliť zviera z dôvodu, že trpí, však poľovníci smú iba so špeciálnym povolením.

"Existuje taká výnimka, ale treba žiadať o mimoriadne povolenie. Pretože srna sa v tomto období neloví," vysvetlil Ondrej Bilec. Vysokú zver je možné loviť až od prvého septembra. Výnimku mimoriadneho odstrelu môže udeliť Obvodný lesný úrad. "Možno by tak či tak zdochla, ale možno trošku humánnejším spôsobom," uzavrel Jozef.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:10 Prvé oddelenie II.
05:25 Prvé oddelenie
05:50 NAJLEPŠIE POČASIE
05:40 Súdna sieň
06:30 Súdna sieň
07:45 Súdna sieň
05:20 Dr. LUDSKY
06:10 Profesionáli VIII.
06:50 HESLO
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:05 Království surikat: Příběh začíná
07:30 Nine
09:40 Nádech pro lásku