Jasno
13°
Bratislava
Vít
15.6.2024
Absolventi očakávajú vyšší plat ako po minulé roky
Zdielať na

Absolventi očakávajú vyšší plat ako po minulé roky

Archívne video

BRATISLAVA / Firmy potrebujú zamestnancov stále viac, uchádzačov na trhu práce je zatiaľ stále menej. Aj preto je čoraz väčší dopyt po absolventoch vysokých škôl. Absolventi si podľa údajov portálu Profesia.sk túto situáciu uvedomujú a ich mzdové očakávania minulý rok rástli rýchlejšie ako predošlé obdobia. Absolventi pedagogiky, prírodných vied, filozofie, spoločenských vied a športu sa najčastejšie uchádzali o prácu v administratíve

Vlani ukončilo slovenské vysoké školy približne 43-tisíc absolventov. Podľa životopisov na portáli Profesia.sk pritom očakávali priemerný plat 957 eur v hrubom. Oproti roku 2015 tak ide o nárast mzdových požiadaviek o 17 eur. "Ukazuje sa preto, že čerství absolventi si uvedomujú svoju zvyšujúcu sa hodnotu na trhu práce. Ak totiž tento nárast porovnáme s medziročným rozdielom medzi obdobím 2015 a 2014, ide o takmer dvojnásobné zvýšenie. V roku 2015 totiž narástol očakávaný plat o deväť eur,“ uvádza portál Profesia.sk.

Nízky záujem

"Počet reakcií na pracovné inzeráty sa neustále znižuje a to skutočne robí veľký tlak na výšku miezd. Zamestnanci a uchádzači o prácu sú tak momentálne oproti zamestnávateľom vo výhodnejšej vyjednávacej situácii,“ vysvetľuje Molnárová. Nadpriemerné očakávania majú najmä bratislavskí absolventi a technici v Žiline. Absolventi Slovenskej technickej univerzity (STU) očakávajú na svojej výplatnej páske v priemere 1 092 eur v hrubom. Medzi absolventmi s najnižšími očakávaniami sú najmä absolventi pedagogiky. 

Uplatnenie mimo svojho oboru

Pri absolventoch, ktorí minulý rok uverejnili svoj životopis, sa ukázalo, že nie každý má záujem o prácu vo svojom odbore. Absolventi pedagogiky, prírodných vied, filozofie, spoločenských vied a športu sa najčastejšie uchádzali o prácu administratívneho pracovníka. Opakom sú absolventi informatiky, strojárstva a práva, ktorí si na pracovnom portáli Profesia.sk hľadajú najčastejšie prácu najmä vo svojom odbore. Napriek tomu, že absolventi vo väčšine prípadov nemajú veľké pracovné skúsenosti, ich platové očakávania sú na týchto pozíciách vyššie, ako sú všeobecné mzdové požiadavky uchádzačov o prácu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy