Jasno
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Poslanci zrušili Mečiarove amnestie
Zdielať na

Poslanci zrušili Mečiarove amnestie

Archívne video

BRATISLAVA / V stredu popoludní poslanci parlamentu svojím hlasovaním rozhodli o zrušení Mečiarových amnestií. Z prítomných 144 poslancov hlasovalo za 129, proti bol jeden - Natália Grausová z ĽS Naše Slovensko.

Podľa schváleného návrhu zrušenie amnestií či milostí udelených prezidentom SR musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR. Ten rozhodnutie parlamentu môže potvrdiť, alebo zrušiť.  Ak neprijme v stanovenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Ústavný súd rozhodnúť nemusí, len musí začať konať. Či amnestie definitívne zrušia, bude jasné najneskôr v prvom júnovom týždni.

Na hlasovaní neboli prítomní poslanci Dušan Muňko, Miroslav Číž, Robert Madej, Ján Podmanický (všetci Smer-SD) a Anton Hrnko a Eva Antošová z SNS. Poslanci za SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina a nezaradení hlasovali za uznesenie. Klub ĽSNS vôbec nehlasoval s výnimkou Grausovej. V pléne národnej rady boli počas hlasovania aj premiér Robert Fico a väčšina ministrov.

Parlament o uznesení rokoval po tom, čo prezident Andrej Kiska 3. apríla podpísal novelu Ústavy SR, ktorá umožní zrušenie Mečiarových amnestií a milosti udelenej Michalovi Kováčovi ml., a tiež novelu zákona o ústavnom súde, ktorá na schválené zmeny ústavy nadväzuje. Obe novely sú zverejnené v Zbierke zákonov.

Národná rada v stredu prijala uznesenie, ktorým ruší článok V a článok VI rozhodnutia predsedu vlády SR z 3. marca 1998 o amnestii, rozhodnutie predsedu vlády zo 7. júla 1998 o amnestii, rozhodnutie prezidenta SR v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997. V dôvodoch sa okrem iného uvádza, že slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojujú amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta obsiahnuté v rozhodnutiach predsedu vlády o amnestiách, a tiež aj udelená milosť prezidentom Michalom Kováčom zo dňa 12. decembra 1997.

Uznesenie vychádza z presvedčenia, že neoddeliteľnou súčasťou právneho štátu je rešpektovanie základných práv a slobôd, rešpektujúc princíp, že amnestiu nemožno udeliť predstaviteľom štátnej moci, osobám, ktoré konajú v ich mene alebo v súčinnosti s nimi, a blízkym predstaviteľom štátnej moci. Taktiež berie do úvahy Deklaráciu o ochrane všetkých osôb pred núteným zmiznutím, Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím. Odvoláva sa aj na sľub prezidenta, ktorého súčasťou je záväzok vykonávať svoje povinnosti v záujme občanov a zachovávať a obhajovať ústavu a ostatné zákony.

Poslanci NR SR schválili vo štvrtok 30. marca vládny návrh na zmenu ústavy, ktorý umožní zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Za vládny návrh hlasovalo zo 146 poslancov 124 zákonodarcov. Návrh z prítomných vládnych poslancov nepodporil len podpredseda SNS Anton Hrnko. Za návrh hlasovali všetci poslanci hnutia OĽaNO-NOVA, hnutia Sme rodina a tiež väčšina poslancov SaS a nezaradených.

Poslanci v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja (OĽaNO) na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy