Vláda odsúhlasila novelu ústavy aj návrh na zrušenie amnestií

15.03.2017 13:31 Noviny.sk Slovensko

Vláda odsúhlasila novelu ústavy aj návrh na zrušenie amnestií

BRATISLAVA / Vláda odsúhlasila návrh na novelu ústavy a návrh ústavného zákona na zrušenie Mečiarových amnestií, na ktorých sa dnes dohodla koalícia. Návrhy tak posúvajú do parlamentu, rokovať by sa o nich malo v skrátenom legislatívnom konaní. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.

Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. Potom, ako táto novela nadobudne účinnosť, tak bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča. Predseda parlamentu Andrej Danko dnes potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie.

Podľa neho predložené riešenie je historickým kompromisom. Zároveň dodal, že slovenský právny poriadok nemá mimoriadny opravný prostriedok v prípade individuálneho zlyhania prezidenta, systém ako zrušiť amnestie alebo milosť. Týmto koaličným návrhom sa zavádza nový inštitút a zároveň sa ním nepopiera nezávislosť zákonodarnej, súdnej a výkonnej moci, vysvetlil.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská po rokovaní vlády v súvislosti s navrhovaným riešením uviedla, že "sme v neštandardnej situácii, pretože Mečiarove amnestie spôsobili neštandardnú situáciu, na ktorú môžeme reagovať len neštandardným riešením“. Zároveň zdôraznila, že považuje dnešný návrh za prejav vôle zrušiť amnestie a akékoľvek riešenie, ktoré získa podporu 90 hlasov, bude považovať za najlepšie. Ministerka spravodlivosti ďalej konštatovala, že Ústavný súd môže rozhodnúť akokoľvek, ale v každom prípade by mal rozhodovať v súlade s ústavou a princípmi právneho štátu.

Žitňanská si nevie predstaviť, že by sa otázka amnestií v akomkoľvek štádiu nakoniec nedostala pred ústavný súd. Podľa šéfky rezortu spravodlivosti v tejto krajine asi nikto neverí tomu, že by Mečiar nevedel o únose Michala Kováča. Na otázku o jeho trestnoprávnej zodpovednosti uviedla, že to nie je otázka pre politika, ale pre orgány činné v trestnom konaní, ak budú mať rozviazané ruky. Verím, že môžem povedať, že politická zodpovednosť bola vyvodená tým, že Mečiar nie je súčasťou politiky a ja verím, že ani jeho dedičstvo nebude, dodala.

​Ako sa uvádza v dôvodovej správe k návrhu ústavného zákona, v spoločnosti panuje všeobecný konsenzus o nemorálnosti Mečiarových amnestií, ktoré neumožňujú vyšetriť závažné podozrenia zo zneužitia štátnych orgánov na spáchanie závažných trestných činov. Vláda po zvážení názorov odbornej verejnosti, súčasnej verejnej diskusie, ako aj doterajšej diskusie v parlamente dospela k presvedčeniu, že ak sa má umožniť zrušiť amnestiu alebo individuálnu milosť, mala by byť táto právomoc zverená Národnej rade Slovenskej republiky ako jedinému ústavodarnému a zákonodarnému orgánu v Slovenskej republike, zdôrazňuje sa v materiáli.

Súčasne sa navrhuje, aby mohla byť amnestia alebo individuálna milosť zrušená uznesením Národnej rady SR prijatým ústavnou väčšinou a aby sa zverila Ústavného súdu Slovenskej republiky, ako nezávislému súdnemu orgánu ochrany ústavnosti, právomoc preskúmať ústavnosť tak zrušenia amnestie alebo individuálnej milosti Národnou radou Slovenskej republiky, ako aj ústavnosť samotnej udelenej amnestie alebo individuálnej milosti, vysvetľuje sa v dôvodovej správe.

Technické riešenie je na svete

Koalícia sa dohodla na riešení, ako zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara. O politickej dohode lídri informovali už v pondelok, na podobe samotného textu sa dohodli na rannom rokovaní v stredu. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. O návrhu na zmenu ústavy by mali poslanci rokovať hneď na úvod marcovej schôdze. Dnes ju posúdi vláda.

Potom, ako táto novela nadobudne účinnosť, tak bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča. Na brífingu o dohode koalície o tom informoval premiér Robert Fico. Predseda parlamentu Andrej Danko potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie. Podľa neho predložené riešenie je historickým kompromisom. Potešenie nad návrhom vyjadril aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý zdôraznil, že koaliční partneri mali vôľu a ochotu hľadať riešenie.

Ak toto riešenie získa podporu 90 poslancov v parlamente, malo by byť možné došetriť prípad zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny z 31. augusta 1995. Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča. Spolupracovník exprezidenta Kováča Pavol Demeš vtedy vyhlásil, že zrušiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou. "Slovensko by malo vykopať zo zeme sud s jedom, čo otravuje takmer 20 rokov našu zem," vyhlásil minulý rok v októbri Demeš. Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona sa vyslovilo vo februárovom prieskume agentúry Focus 63 percent respondentov.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
10:35 Králi zrubov
11:50 Profesionáli III.
12:45 Zlato v garáži IV.
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
11:40 Matematické príšerky II.
12:05 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
12:20 Krtko
10:10 Nádech pro lásku
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč