Štefan Harabin počas disciplinárneho konania urážal svojich oponentov

Štefan Harabin počas disciplinárneho konania urážal svojich oponentov

BRATISLAVA / Predsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Daniela Švecová a predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková sú juristútky, ktoré vykonávajú vôľu politikov konkrétne "bývalého úžerníka" Andreja Kisku a "bývalého advokáta mafiánov" Roberta Kaliňáka. Vyhlásil to na dnešnom zasadnutí disciplinárneho senátu najvyššieho súdu sudca Štefan Harabin, ktorý momentálne čelí disciplinárnemu stíhaniu.

Návrh na disciplinárne stíhanie Štefana Harabina podala Jana Bajánková za jeho výroky na adresu Švecovej. Na jej adresu sa totiž Harabin v septembri 2015 vyjadril, že "svojím spôsobom je to chudera" a "môže sa stať, že skončí na psychiatrii". Za tieto výroky Bajánková navrhuje Harabinovi znížiť plat o 30 percent na tri mesiace.

Šokovaný Harabin

Harabina podľa jeho vlastných slov šokovalo, že keď sa minister Kaliňák na jeho adresu vyjadril, že nepozná zákon, Švecová sa ho ako sudcu nezastala. Spor sa vtedy týkal rozhodnutí Harabinovho senátu, ktorý oslobodil viacerých policajtov s odôvodnením, že policajná inšpekcia, ktorá ich obvinila z trestnej činnosti, funguje v rozpore zo zákonom. Švecová ale podľa Harabina namiesto toho, aby sa zastala nezávislého sudcu a jeho právneho názoru, avizovala rozpustenie ním vedeného senátu na Trestnoprávnom kolégiu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

"Keď som v roku 1988 v miestnosti plnej eštébákov oslobodil katolíckeho mnícha, komunisti mi senát nerozpustili. Ani Hitler si nedovolil rozpustiť senát lipského súdu, ktorý oslobodil Dimitrova," vyhlásil pred súdom Harabin.

Trestaný za právny názor

Podľa vlastných slov je momentálne asi jediným sudcom v Európskej únii, ktorý je trestaný za právny názor.

"Stojím tu neprávom, som šikanovaný. Tu pritom nejde o Harabina, tu ide o všetkých sudcov a ich nezávislosť," vyhlásil s tým, že návrh na disciplinárne stíhanie "zavraždil jeho nezávislosť".

Švecovú počas svojho vyhlásenia pred súdom označil aj za schizofreničku, ktorá raz hovorí jednu vec, mesiac na to tvrdí niečo iné. Bajánková je podľa neho podvodníčka a právny impotent. Harabin pred súdom vystupoval emocionálne, niekoľkokrát ho predseda senátu napomínal. Tiež požadoval z miestnosti vyviesť hovorcu najvyššieho súdu, ktorý podľa neho asistoval Švecovej pri porušení zákona, keď zverejnili návrh na jeho disciplinárne stíhanie. Rozhodnutie v tomto prípade vynesie senát v piatok 13. mája.

Ďalšie tri disciplinárne návrhy

Zo strany šéfky najvyššieho súdu Harabin čelí ďalším trom disciplinárnym návrhom. V týchto prípadoch neboli zatiaľ vytýčené pojednávania, aj keď ich podala skôr ako Bajánková. Na začiatku októbra minulého roka podala Švecová prvý disciplinárny návrh na stíhanie členov senátu trestnoprávneho kolégia Štefana Harabina, Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského. Tento senát riešil dovolanie vo veci Milana M., ktorý bol stíhaný za trestný čin sexuálneho násilia.

Švecová je presvedčená, že sa všetci traja dopustili závažného disciplinárneho previnenia, lebo v tejto veci vydali svojvoľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s právom. Ich rozhodnutie spôsobilo obzvlášť závažný následok - prepustenie Milana M. na slobodu, čím došlo k celospoločenskému ohrozeniu.

Zníženie platu

Švecová v tomto prípade navrhla preradenie Harabina a Dohňanského na súd nižšieho stupňa, v prípade Šimonovej navrhla zníženie funkčného platu o 50 percent na pol roka. Začiatkom novembra podala druhý návrh na disciplinárne stíhanie, pretože podľa nej Harabin bez ospravedlniteľných dôvodov nezvolal rokovanie kolégia podľa zákona, a to ani na základe vlastného rozhodnutia, ani na základe podnetu predsedu senátu Juraja Klimenta a ani na základe jej žiadosti. Neurobil tak, hoci trval stav právnej neistoty vytvorenej rozdielnym rozhodovaním senátov najvyššieho súdu.

Aj v tomto prípade Švecová navrhla, aby bol Harabin preložený na súd nižšieho stupňa a funkčný plat by sa mu znížil o 50 percent. Koncom novembra podala Švecová disciplinárny návrh na členov senátu Štefana Harabina, Viliama Dohňanského a Gabrielu Šimonovú za rozhodovanie v prípadoch týkajúcich sa policajnej inšpekcie a navrhla vyzliecť ho z talára.

Téme sa venovala Lucia Stráňavová:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 Mechanik zabijak 2
01:05 Bez úniku
02:35 Samovražedná misia
20:25 Sestry
22:25 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:45 Láska po anglicky
21:50 Taken - Posadnutý pomstou II.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
00:45 Vikingovia V.
22:05 Kúzlovanie
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:10 24 hodin života
01:55 Rukojmí
03:25 Tygr a sníh