Aj v parlamente máme extrémizmus, tvrdí prezident Andrej Kiska

08.05.2016 15:11 Noviny.sk Slovensko

Aj v parlamente máme extrémizmus, tvrdí prezident Andrej Kiska

BRATISLAVA / Mali by sme si pripomínať, že jednou z príčin vzniku druhej svetovej vojny bol nárast extrémizmu, nenávisti voči skupinám ľudí, voči národom a národnostiam. Mali by sme si to pripomínať vždy, keď ktokoľvek kedykoľvek vyjadrí svoju nenávisť voči skupinám ľudí aj na Slovensku, odkázal prezident Andrej Kiska.

Prezident Andrej Kiska pri príležitosti 71. výročia ukončenia druhej svetovej vojny tiež prízvukoval, že je dôležité vytvoriť aj na Slovensku koalíciu ochotných ľudí, postaviť deliacu čiaru a povedať "tak toto už nie".

"Naše moderné Slovensko je krajina, kde chceme žiť, kde si dokážeme odpúšťať a kde dokážeme žiť v porozumení. Nie v nenávisti," povedal Kiska.

"Sadnúť si za jeden stôl, pri ktorom prijmete pamätníkov SNP, kde sedíte s ľuďmi, ktorí pre túto krajinu toho urobili strašne veľa, sadnúť si za ten istý stôl s niekým, kto tvrdí, že Slovenské národné povstanie je hanbou a najsmutnejšou udalosťou v našich dejinách, kto tvrdí, že skoro 70 tisíc vyvlečených Židov sa nás nedotýka, pretože my nie sme národ židovský, ale sme národ slovenský, kto velebí Tisa? Sadnúť si s takýmto človek za ten istý stôl, kde sedávali aj ľudia, ktorí bojovali za naše ideály a našu krajinu, toto nie. To ako prezident určite nespravím," vyhlásil Kiska. Reagoval tak predovšetkým na otázku, prečo neprijal po parlamentných voľbách v Prezidentskom paláci aj predsedu strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko.

Obrat ľudí k extrémizmu

Kľúčovým dôvodom opätovného obratu ľudí k extrémistickým názorom, je podľa neho fakt, že ľudia stratili dôveru v štát. Súvisí to nie len so zdravotníctvom, školstvom a korupciou, ale s čímkoľvek, čo človek potrebuje a štát mu nedokáže vyjsť v ústrety. Jednoducho štát zlyháva v priamom prenose. V predvolebnom období sa podľa Kisku k tomu pridali aj populistické teórie. Základné zlyhávanie s absenciou správnej politickej rétoriky viedlo na Slovensku k tomu, že sa extrémisti dostali do parlamentu. Tí ale s voličmi nehrajú čestnú hru.

"Mažú si facebookové príspevky, už nepochodujú s fakľami a v uniformách, ale majú zelené tričká a usmievajú sa. Preto je dôležité klásť si otázku, ako je možné, že keď niekto má fašistické symboly, alebo jeho facebookové príspevky majú jasne fašistický a rasistický náznak, sme nezakročili?," vyjadril sa Kiska k výsledku parlamentných volieb a Kotlebovej stane Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Oheň nenávisti

Ako spoločnosť preto podľa neho nemôžeme nechať bez povšimnutia nie len nálady tejto politickej strany, ale aj ostatných extrémisticky orientovaných ľudí, ktorí šíria "oheň nenávisti" voči niektorým ľuďom, skupinám ľudí, voči náboženstvám.

"Je logické, že zodpovednosť za zdravotníctvo, korupciu, školstvo nesie vláda, ale za to ako sa diskutuje v parlamente, aké témy sa otvárajú, akú úroveň diskusie vedieme, za to sú zodpovední politici. Za to sme zodpovední my všetci. Je načase, aby si každý jeden politik uvedomil, čo by malo byť témou diskusie," uviedol Kiska.

Podľa neho by to nemali byť osobné urážky a hľadanie vinníkov, ale malo by to byť skôr hľadanie toho, kto má lepší program a lepších odborníkov, nie súťaženie o to, kto koho viac urazí alebo kto dokáže toho druhého viac ponížiť v očiach druhých. "Držím palce tejto vláde, aby bola úspešná. Pretože pokiaľ by táto vláda zase zlyhala, mám vážnu obavu o výsledky ďalších volieb.

Kotlebov poslanec Peter Krupa prišiel na prvé rokovanie do parlamentu so zbraňou, pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
06:35 Tashiho svet
06:50 Mach a Šebestová na cestách
07:00 Rybičky Flip a Flap
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer