Bratislava bude rozbitá, do predsedníctva EÚ v nej opravia 37 kilometrov ciest

Bratislava bude rozbitá, do predsedníctva EÚ v nej opravia 37 kilometrov ciest

BRATISLAVA / Hlavné mesto Bratislava plánuje v tomto roku opraviť 37 kilometrov ciest. Stihnúť by to chceli do začiatku predsedníctva SR v Rade Európskej únie, ktoré sa začne v júli. Na opravy má radnica pripravených 11,5 milióna eur, z toho osem miliónov eur prispel štát a zvyšných 3,5 milióna eur vyčlenila Bratislava vo svojom rozpočte.

Okrem ciest plánuje hlavné mesto opraviť aj Most SNP či osvetliť priechody pre chodcov. Obyvatelia sa musia pripraviť v nasledujúcich mesiacoch na viaceré dopravné obmedzenia. O opravách ciest dnes na tlačovej konferencii informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Opravy ciest

S opravami ciest plánuje radnica začať už v marci. Desiatky kilometrov ciest chcú opraviť do konca júna tohto roka. Opraviť plánujú frekventované úseky napríklad na Rožňavskej, Vajnorskej, Štefánikovej, Trnavskej či Staromestskej ulici, opravovať budú aj cestu na Mlynských nivách či na Nábreží arm. gen. L. Svobodu.

"Vybrali sme úseky, ktoré nesúvisia len s predsedníctvom, ale ich bežne využívajú tisíce ľudí," priblížil primátor Nesrovnal. Plánované opravy ciest si v nasledujúcich mesiacoch vyžiadajú viaceré dopravné obmedzenia. Informácie o aktuálnych obmedzeniach budú môcť ľudia nájsť na internetovej stránke Bratislavy www.bratislava.sk.

Vedenie Bratislavy ale sľubuje, že sa bude snažiť obmedzenia čo najviac eliminovať. "Máme pripravenú dopravnú štúdiu, aby nedochádzalo k dopravným kolapsom. Všetky práce, ktoré budeme robiť, sme konzultovali s Krajským dopravným inšpektorátom a koordinovali s Národnou diaľničnou spoločnosťou i Bratislavským samosprávnym krajom. Harmonogram opráv sme nechali posúdiť aj vo Výskumnom ústave dopravnom v Žiline," vymenováva primátor opatrenia na zmenšenie dopravných obmedzení. V niektorých úsekoch, kde nebývajú ľudia, sa bude dokonca pracovať aj v noci.

Opravy priechodov

Opravovať sa ale nebudú len cesty. Mesto chce osvetliť aj desiatku bratislavských priechodov pre chodcov. V auguste čaká oprava aj frekventovaný Most SNP. Vymieňať tu budú povrch vozovky, natrú zábradlia, opravia zvodidlá i chodník pre peších.

Oprava Mosta SNP bude technicky náročnejšia a pripravujú ju spolu s dopravnými inžiniermi. Ako dodala, opravu by chceli stihnúť v auguste, keď je doprava v meste pre letné prázdniny odľahčenejšia. Most pri oprave neplánujú úplne uzatvoriť, no dopravným obmedzeniam sa nevyhnú.

Vláda  v decembri minulého roka schválila na prípravu Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie pre Bratislavu 14 miliónov eur. Osem miliónov zo sumy plánuje radnica investovať do opráv bratislavských ciest.

Žiadne plátanie výtlkov

Primátor Nesrovnal hovorí, neplánujú len plátať výtlky, ale opravovať chcú celé komunikácie. Zvyšok peňazí z dotácie od vlády pôjde na úpravu verejných priestranstiev, opravy fasád historických budov či do obnovy zelene a vyčistenia mesta. Tak to určila vláda, dotácia je totiž účelovo viazaná na projekty súvisiace s tohtoročným predsedníctvom v Rade EÚ.

Radnica teda plánuje nechať zreštaurovať fasádu Mirbachovho paláca i kostola Klarisiek, zrekonštruovať ciferník hodín na radničnej veži či skrášliť priestory Primaciálneho paláca. Peniaze od vlády mesto použije na úpravu zelene i na propagáciu a mediálny servis.

V Bratislave budú opravovať cesty, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:55 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:10 Noviny TV JOJ
05:25 Kixšou
05:35 Nové bývanie
06:35 Kutyil s.r.o. II.
05:05 Top Star
05:15 Súdna sieň
06:05 Extrémne prípady
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Já, knedlíček
07:55 Dovolená s cizincem
09:30 Příběh mořské panny