Utečenci po príchode na Slovensko poputujú do tábora v Humennom

07.12.2015 15:13 Noviny.sk Slovensko

Utečenci po príchode na Slovensko poputujú do tábora v Humennom

HUMENNÉ / Asýrski kresťania, ktorých Slovensko prijme, pôjdu po príchode na Slovensko na niekoľko mesiacov do Záchytného tábora v Humennom, ktorý sa na presídľovanie využíva niekoľko rokov. Integračný proces by mal trvať osem mesiacov až dva roky.

"Všetky aktivity budú zabezpečované ministerstvom vnútra v spolupráci s občianskym združením Pokoj a dobro," uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Ich záujmom je, aby tieto rodiny našli svoj nový domov na Slovensku. "O tom, kde to bude, je teraz predčasné hovoriť," skonštatovala Paulenová s tým, že ministerstvo vnútra má kapacity, aby sa integračný proces mohol uskutočniť v ich vlastných zariadeniach.

"Pripomíname, že Slovensko má v tomto smere bohaté skúsenosti a už niekoľko rokov robí úspešné integračné procesy vo svojich zariadeniach," dodala.

Pre bezpečnosť

Presný príchod 25 kresťanských rodín nebude ministerstvo zverejňovať pre ich bezpečnosť. Pondelkový prílet podľa Paulenovej zrušili z bezpečnostných dôvodov a uzavretiu vzdušného priestoru nad mestom, odkiaľ mali priletieť.

"Aj to svedčí o tom, že týchto 25 kresťanských rodín je v každodennom ohrození života. Veríme, že túto záchrannú misiu dotiahneme do úspešného konca hneď, ako nám to dovolí bezpečnostná situácia," povedala Paulenová.

Do vlastných rúk

Do Nitrianskeho kraja malo prísť 25 kresťanských rodín z Iraku. Celkovo 149 ľudí malo nájsť svoj domov v zariadeniach Nitrianskeho biskupstva a priamo v mestách a obciach, kde sa im rozhodli pomôcť dobrovoľníci.

V pondelok 30. novembra o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák. V nedeľu ale premiér Robert Fico vyhlásil, že asýrski kresťania nebudú presídľovaní do obcí v Nitrianskom kraji, ale "štát prevezme zodpovednosť do vlastných rúk".

Dôvodom podľa neho bolo, že niektorí ľudia si mysleli, že na ubytovaní kresťanov zarobia. Ubytovanie asýrskych kresťanov v obciach v Nitrianskom kraji sa nepáčilo niektorým obyvateľom týchto obcí.

Hlavne deti

Rodiny asýrskych kresťanov, ktoré prídu na Slovensko, boli podľa Kaliňáka vybrané z viac ako tisícky rodín, ktoré mali záujem o integráciu. Najväčšiu časť zo 149 imigrantov tvoria deti.

"Tretinu tvoria deti do 15 rokov, potom je tam veľká skupina tínedžerov a ľudí do 25 rokov, tých je asi 20 – 30. Potom je tam stredný vek, teda rodičia a asi osem ľudí nad 60 rokov,“" povedal Peter Brenkus z občianskeho združenia Pokoj a dobro, ktoré sa angažuje v tomto projekte, ktorý je naplánovaný na obdobie troch rokov.

Sýrske rodiny mali na Slovensko priletieť v pondelok:

Zdroj: noviny.sk s využitím agentúry SITA

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:30 Krimi
06:05 Noviny TV JOJ
07:00 Opatrovateľky v akcii
05:00 NA CHALUPE
05:40 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
06:45 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela
05:10 Extrémna premena II.
05:55 Extrémna premena II.
06:35 Fashion Hero: Svet módy trochu inak
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:25 Pinocchio
07:05 Loď lásky
09:00 Tajemství úspěchu