Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Armáda ponúka od budúceho roka civilom "hru" na vojakov
Zdielať na

Armáda ponúka od budúceho roka civilom "hru" na vojakov

BRATISLAVA / Záujemcovia budú môcť na Slovensku od budúceho roka absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu. Vyplýva to z návrhu zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorý dnes odobril ústavnoprávny výbor parlamentu.

Záujemcovia, ktorí budú spĺňať podmienky, absolvujú 12-týždňový výcvik. Bezplatne budú mať zabezpečené ubytovanie a stravovanie, požičajú im výstroj a výzbroj.

Zároveň podľa návrhu zákona dostanú za dobrovoľný výcvik príspevok 375 eur. Keďže ide o príspevok a nie príjem, po dohode s ministerstvom financií nebude táto čiastka zdaňovaná. Budú im tiež preplácať cestovné náklady na prípravu a z prípravy ako aj ďalšie benefity v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.

Dve časti prípravy

Minister obrany Martin Glváč vysvetlil, že dobrovoľná vojenská služba bude jedna z foriem dopĺňania aktívnych záloh. Bude to však aj možnosť, aby tí najlepší išli k profesionálom. Minister ubezpečil, že budú mechanizmy, aby sa na dobrovoľnú vojenskú prípravu nedostali ľudia so silne militantným správaním sa.

Zároveň vysvetlil, že výcvik sa bude skladať z dvoch častí – deväť týždňov bude trvať základný výcvik a tri týždne odborná príprava. O dobrovoľnú vojenskú službu môžu požiadať bezúhonní, spoľahliví občania, voči ktorým nebude vedené trestné stíhanie.

Vojak 2. stupňa

Musia mať najmenej stredné odborné vzdelanie, ovládať štátny jazyk a byť zdravotne a psychicky spôsobilí. Absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy by mali mať po jej skončení základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu.

Rezort obrany vytvorením dobrovoľnej prípravy rieši výrazný úbytok vojakov v zálohách. Po úspešnom absolvovaní výcviku bude vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy povýšený do vojenskej hodnosti vojak 2. stupňa a následne zaradený do záloh ozbrojených síl, uvádza sa v návrhu.

150 ľudí ročne

Podľa ministra bude záujem o takýto výcvik, ktorý po skončení povinnej základnej vojenskej služby chýbal. Výcvik bude môcť postupne absolvovať viac ako 150 občanov ročne, vysvetlil zámer rezortu minister. Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Milana Maxima by peniaze nemali byť hlavným motivačným faktorom pre prípadných záujemcov o tento výcvik.

"Kandidáti na absolvovanie dobrovoľnej vojenskej prípravy by okrem získania finančného a materiálneho zabezpečenia mali preukázať najmä vysokú úroveň vlastenectva a pocitu spoluzodpovednosti za bezpečnosť vlastnej krajiny," zdôraznil.

Pozrite si diskusiu na tému vojenčina moderátorov Dany Strculovej a Adama Zavřela:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy