Kotleba nepodpísal grant divadlám, pomôžu herci z SND aj Astorky

07.10.2015 19:04 Noviny.sk Slovensko

Kotleba nepodpísal grant divadlám, pomôžu herci z SND aj Astorky

BANSKÁ BYSTRICA/BRATISLAVA / Situácia v bábkovom divadle v Banskej Bystrici nenechala chladných kolegov v Slovenskom národnom divadle či divadle Astorka Korzo 90. Po tom, ako župan Marián Kotleba nepodpísal bábkovému divadlu peniaze na projekt o tolerancii a proti xenofóbii Stop extrémizmu, bratislavskí umelci sa rozhodli bábkohercom pomôcť.

Banskobystrický župan Marián Kotleba zobral peniaze najskôr tamojšiemu Divadlu Tanca a potom aj Bábkovému divadlu na Rázscestí.

Kotleba najskôr tanečníkom nepodpísal 20 tisíc eur z eurofondov na festival, ktorý museli nakoniec zrušiť a potom peniaze nedostalo ani bábkové divadlo na Rázcestí na Projket stop extrémizmu, ktorý si mali pozrieť najmä študenti.

"S podpísaním projektu sme nesúhlasili, pretože je zameraný proti extrémizmu, pričom pojem extrémizmus definujú mimovládne organizácie zo zahraničia," uviedol riaditeľ úradu banskobystrického kraja Milan Uhrík

Kotleba umelcov nezastavil

Kotlebov krok ale umelcov nezastavil. Vedenie Slovenského národného divadla aj režisér Roman Pollák sú znepokojení tým, čo sa v Banskej Bystrici deje. "Od regulácie kultúry je len krok k regulácii spoločnosti ako takej," uviedol Roman Pollák.

Kolegov na strednom Slovensku podporujú aj herci Slovenského národného divadla aj divadla Astorka Korzo. "Obdobie, v ktorom nám niekto prikazoval čo a ako máme robiť, máme už 25 rokov za sebou," tvrdí herec Jozef Vajda."Pomôžeme kolegom, ktorým tieto nekompetentné rozhodnutia sťažili finančnú situáciu," povedal herec SND Martin Huba.

Výťažok zo vstupného

Bystrický umelcov sa rozhodli podporiť nielen morálne, ale aj finančne. "Odohráme predstavenie a časť výťažku z tohto predstavenia pôjde prostredníctvom Nadácie otvorenej spoločnosti na tieto projekty," dodal režisér Roman Pollák.

V Bábkovom divadle na Rázcestí odohrajú na pomoc predstavenie Na koho to slovo padne herci Latinák, Kemka, Miezga či Jakab. "Výťažok z tohto predstavenia odovzdajú Bábkovému divadlu na Rázscetí ako príspevok na podporu projektu, ktorému župan nepodpísal riadne pridelený grant," píše sa v stanovisku divadla Korzo Astorka 90.

Divadlo ďakuje

"Pre nás to bola veľká česť, že sa pripojili takíto velikáni slovenského divadelníctva aj ostatní významní predstavitelia našich divadiel," uviedla riaditeľka bábkového divadla Iveta Škripková.

O iniciatíve bratislavských hercov sa už dozvedelo aj vedenie samosprávy. poskytli takúto reakciu. "Je logické, že pokiaľ ide o granty na umenie, všetci držia spolu. Rešpektujeme to," dodal Uhrík.

Pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Klaudia Suchomel Guzová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
10:50 Policajti v akcii
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
09:35 Poklady z blšáku X.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
10:05 Klan - V dobrom aj v zlom
08:45 Rapotáčik 3
08:55 Ovečka Shaun VI.
09:05 Ocko hrdina
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer