Jasno
-5°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Bezpečnosť občanov je na prvom mieste, vyhlásil v parlamente Fico
Zdielať na
Slovensko

Bezpečnosť občanov je na prvom mieste, vyhlásil v parlamente Fico

BRATISLAVA / Bezpečnosť slovenských občanov, krátkodobá aj dlhodobá, je na prvom mieste. V parlamente to povedal premiér Robert Fico v súvislosti s riešením utečeneckej krízy v Európe.

„Európska únia prestala byť bezpečnou zónou, ako sme ju vnímali dlhé desaťročia,“ povedal v parlamentnej rozprave Fico.

Podľa Fica sa ukázalo, že EÚ nedokáže ochrániť svoje hranice, čím Európa podľa neho stráca svoju prestíž, pretože nedokáže presadzovať vlastné pravidlá.

Kvóty sú diktát

Premiér Fico upozornil, že vlny migrantov môžu zmeniť politickú mapu v krajinách EÚ, keď proeurópske elity môžu byť vystriedané populistickými a xenofóbnymi zoskupeniami. Ďalšiu hlbokú politickú krízu v únii si Fico neželá.

Ak únia schváli kvóty napriek odporu menších štátov, slovenská vláda podľa jej premiéra s kvótami súhlasiť nebude. „Nie je možné nanucovať suverénnym štátom, koho a za akých podmienok musia rešpektovať na svojom území,“ vyhlásil Fico.

Vláda hovorila nielen o migrantoch, pozrite si reportáž:

Ekonomickí migranti

Slovensku podľa premiéra nikto nemôže nanucovať, čo má alebo nemá robiť. Slovensko v prípade zavedenia kvót podľa neho podnikne viaceré bezpečnostné opatrenia.

Predseda Smeru-SD zopakoval, že 90 percent migrantov sú ekonomickí migranti. Ľuďom ohrozeným pred vojnou musí Slovensko podľa Fica ukázať solidaritu a pomôcť im, ekonomickí migranti by mali byť vracaní do domovských krajín.

Opozícii sa Fico poďakoval za podporu a odmietnutie kvót ako nereálneho opatrenia, ktoré nerieši problém migrantov. Národným záujmom Slovenska zostáva zachovanie slobodného pohybu osôb a integrácie.

Vláda nemá stratégiu migračnej politiky, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie