V Gabčíkove bude viac policajtov, avizuje Kaliňák

18.08.2015 11:45 Noviny.sk Slovensko

V Gabčíkove bude viac policajtov, avizuje Kaliňák

GABČÍKOVO / Polícia zvýši pre situáciu s migrantmi v Gabčíkove počet policajtov. V pláne sú tiež pravidelné výjazdy pohotovostnej motorizovanej jednotky. Riaditeľ tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík informoval, že polícia plánuje aj iné opatrenia, ktoré ale nekonkretizuje.

"Treba si uvedomiť, že ľudia, ktorí tu budú ubytovaní, sú žiadateľmi o azyl v Rakúsku, už sú v cieľovej krajine, kde chcú získať azyl. Preto akékoľvek výtržnosti alebo porušovanie zákona by v konečnom dôsledku pre nich znamenalo, že tento azyl nezískajú a budú z Rakúska vyhostení," vysvetlil.

Rakúska bezpečnosť

Rezort vnútra preto nepredpokladá, že by k narušeniu verejného poriadku dochádzalo. "Okrem našich opatrení si rakúska strana prinesie vlastnú bezpečnostnú službu," dodal.

Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že zatiaľ nie je jasné, kedy migranti do Gabčíkova prídu. Podľa migračného úradu by malo 250 ľudí prísť v auguste, ďalších 250 v septembri.

So starostom Gabčíkova Ivánom Fenesom sa práve pre opatrenia stretol pred niekoľkými dňami policajný prezident Tibor Gašpar.

Možnosti ubytovania

Okrem utečeneckého tábora v Gabčíkove existuje podľa riaditeľa tlačového odboru rezortu vnútra niekoľko iných možností, kam možno migrantov ubytovať. "Z hľadiska dostupnosti a pripravenosti sa nám ale Gabčíkovo zdá najvýhodnejšie," vysvetlil.

Nejde podľa neho o zriadenie nového tábora, tieto budovy sa ako azylové centrum využívali od roku 1994 a prešli nimi tisícky žiadateľov o azyl.

Referendové nie

Obyvatelia Gabčíkova s prijatím 500 utečencov z Rakúska nesúhlasia. Dôkazom bolo miestne referendum v nedeľu 2. augusta, v ktorom migrantov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora odmietli.

Proti táboru v obci bolo 96,67 percenta občanov, a teda 2 501 obyvateľov, ktorí plebiscit podporili. V referende občania oprávnení hlasovať odpovedali na otázku: "Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora v budove STU v obci Gabčíkovo?"

Na referendovú otázku odpovedalo "nie" 3,32 percenta zo zúčastnených voličov. Ministerstvo vnútra výsledku referenda rozumie ako prejavom obáv z migrantov, ktoré má celé Slovensko. Pripomenulo však, že migranti, ktorých majú umiestniť v Gabčíkove, tam strávia iba nevyhnutný čas,

Minister vnútra Robert Kaliňák podpísal 21. júla s rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou Mikl-Leitner dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky. Migračný úrad rezortu vnútra uviedol, že azylové konanie by malo byť rýchle.

V Gabčíkove sa konalo miestne referendum o pobyte migrantov v zariadení STU, pozrite si reportáž Dáriusa Haraksina:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

16:30 Denník princeznej
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
15:15 Zvedený učiteľkou
17:15 Áno, šéfe USA III.
18:15 Áno, šéfe USA III.
15:45 INKOGNITO
16:50 INKOGNITO
17:55 Vraždy v Brokenwoode IV.
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
17:00 Maxipes Fík
17:05 Máša a medveď I.
15:05 Hříšný tanec
16:55 Můj kamarád delfín
18:35 Princ Krasoň