Jasno
18°
Bratislava
Viliam
28.5.2023
Fico do Moskvy pôjde. Zúčastní sa osláv konca vojny
Zdielať na

Fico do Moskvy pôjde. Zúčastní sa osláv konca vojny

BRATISLAVA / Premiér Robert Fico potvrdil, že odíde do Moskvy na májové oslavy konca druhej svetovej vojny. Zdôraznil, že sa za účasť na oslavách nehanbí.

Podľa Fica nikto nepochybuje o tom, že rozhodujúcu úlohu na páde fašizmu mal vtedajší Sovietsky zväz a rovnako nikto nepochybuje o tom, že pád fašizmu bol základom novej Európy.

"Môžem povedať, že 7. mája by sa malo konať podujatie v Poľsku, kde sa má pripomínať takisto koniec fašizmu, odtiaľ sa siedmeho večer vrátim do Liptovského Mikuláša. 8. mája ráno v Liptovskom Mikuláši budú oficiálne oslavy ukončenia vojny na Slovensku," povedal Fico na pondelkovom HN Clube.

"Odtiaľ odletím do Kyjeva, kde 8. mája večer budú v Kyjeve ďalšie oslavy ukončenia druhej svetovej vojny a pádu fašizmu a 9. mája sa zúčastním na kladení vencov a na recepcii v Moskve k ukončeniu druhej svetovej vojny," dodal Fico.

Každý po svojom

Prezident Andrej Kiska na oslavy do Moskvy nepocestuje. Obete vojny si uctí na slovenských cintorínoch zapálením sviečok.

Do Moskvy pôjde nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá 10. mája položí veniec k pamätníku neznámeho vojaka. V Moskve si obete uctí aj český prezident Miloš Zeman.

Pozrite si reportáž:

Najčítanejšie správy