Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Aktivisti protestovali pred prezidentským palácom proti zákonu o odpadoch
Zdielať na

Aktivisti protestovali pred prezidentským palácom proti zákonu o odpadoch

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska má zabrániť tomu, aby sme nemuseli platiť za odvoz a recykláciu odpadu až päťnásobne viac ako v súčasnosti. Tvrdia to protestujúci, ktorí sa zišli pred prezidentským palácom. Odovzdali tam petičné hárky.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že po viac ako 13tich rokoch prináša moderný, európsky zákon o odpadoch. Občianski aktivisti nesúhlasia.

"Je netransparentný, strašne drahý, v európe unikátny. Je to proste taký slovenský výmysel. Šitý na mieru istej vybranej  firme, vopred," tvrdí člen petičného výboru Vladimír Šinák.

V triedení na chvoste

Slovensko je medzi štátmi v problematike triedenia odpadu na chvoste. "Málo triedime, málo recyklujeme. Za nami sú už len Rumunsko a Bulharsko," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

"Slovenská republika musí do roku 2020 50 percent  omunálnych odpadov recyklovať a 65 percent biologicky rozložiteľných odpadov odkloniť od skládkovania odpadu. Za nesplnenie nám hrozí od Európskej komisie vysoká pokuta," uviedol Branislav Moňok z občianskeho združenie Spoločnosť priateľov Zeme.

Skupina odporcov pred prezidentským palácom mala ručne maľované transparenty, miestami s gramatickými chybami. Hovorili o monopole a o hrozbe zvýšenia poplatkov za odpad. "Odhadujeme, že štyru až päťkrát sa to zvýši pre občana," tvrdí Šinák.

"Z nového zákona o odpadoch vyplýva jednoznačne, že výrobcovia a dovozcovia budú niesť zodpovednosť aj finančnú za odvoz a likvidáciu vytriedeného odpadu. Už len týmto faktom obciam a mestám klesnú náklady," dodal Stano.

Petície u prezidenta

Protestujúci odniesli do prezidentskej kancelárie podpisové hárky s viac ako 6 500 podpismi. "Nežijeme v takom luxuse, aby sme mohli rušiť pracovné mieste. Tento zákon ich ruší," tvrdí člen petičného výboru Radoslav Záhumenský.

Branislav Moňok si myslí, že správnou recykláciou môžeme vytvoriť veľa pracovných miest. Podľa našich informácií by mal prezident Andrej Kiska zverejniť svoje rozhodnutie ohľadne zákona o odpadoch v stredu poobede, ešte pred cestou do Vatikánu.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy