Sexuálna výchova aj rodina. Na Slovensku bude referendum

Sexuálna výchova aj rodina. Na Slovensku bude referendum

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, konať by sa malo 7. februára 2015. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda na jeho podnet rozhodol ústavný súd.

"Chcem oznámiť, že som dnes podpísal rozhodnutie o vyhlásení referenda s tromi otázkami petície občanov – ide o otázky v pôvodnom poradí pod číslom jeden, číslom dva a číslom štyri," oznámil prezident.

Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: "Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?", "Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?" a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Kiska má pochybnosti

Andrej Kiska vyhlásil, že hoci ústavný súd označil, že tieto tri otázky sú v súlade s ústavou, sám má pochybnosti. "Po preštudovaní odôvodnenia ústavného súdu konštatujem, že moje osobné pochybnosti zostali aj v prípade ďalších otázok. K rozhodnutiu a odôvodneniu ústavného súdu boli pripojené alternatívne stanoviská ústavných sudcov, a predpokladám, že odôvodnenie ústavného súdu vyvolá diskusiu, vrátane diskusie ústavných právnikov," dodal prezident. Ako najvyšší ústavný činiteľ však chce rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu.

VIAC ČÍTAJTE TU: Kiska posunul referendum o ochrane rodiny na Ústavný súd

Dátum konania referenda konzultoval Kiska s ministrom vnútra aj štatistickým úradom. "Sobota 7. februára sa ukázala byť jediným možným termínom, keď rodiny s deťmi ešte necestujú na jarné prázdniny, alebo sa z nich nevracajú," vysvetlil. Hlava štátu dúfa, že diskusia pred referendom aj referendová kampaň bude tolerantná a slušná.

Petíciu podpísalo 400 tisíc ľudí

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400 tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku. Prezident si nebol istý, či sa otázky netýkajú základných práv a slobôd, o ktorých ústava zakazuje konať referendum.

V súlade s ústavou nakoniec nie je tretia referendová otázka "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom - najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?"

Prezident už dávnejšie prezradil, že ako konzervatívny človek podporí prvé dve otázky referenda. Pri otázke týkajúcej sa oblasti sexuálnej výchovy na školách však bude proti.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 DEDIČSTVO
07:30 Panelák
05:25 Hoď svišťom II.
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:55 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Tajemství úspěchu
07:20 Vánoční okouzlení
08:55 Zvuk dětské duše