Jasno
13°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Dovolenka na Slovensku prestáva byť zaujímavá
Zdielať na
Slovensko

Dovolenka na Slovensku prestáva byť zaujímavá

SLOVENSKO / Za prvých 8 mesiacov tohto roku klesla návštevnosť cudzincov u nás takmer najvýraznejšie zo všetkých turisticky zaujímavých krajín sveta. V tomto nepopulárnom rebríčku nás podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu predstihol iba Egypt. V niektorých našich regiónoch však nad tým iba neveriacky krútia hlavou.

História a kultúra, tradičná gastronómia a očividne ani atrakcie. Vyzerá to tak, že na turistov to akosi prestáva platiť. Výsledkom je fakt, že v porovnaní s vlaňajškom k nám prišlo o vyše 100 tisíc zahraničných návštevníkov menej.

Miznutie z turistickej mapy

Tí však prekvapujúco minuli viac peňazí ako pred rokom. Naďalej však najviac láka Bratislava, Liptov a Tatry. "Najväčšie problémy cestovného ruchu robia počasie, ekonomická situácia v Českej republike a politické napätie na Ukrajine," vysvetľuje hovorca SACR Martin Šebesta.

Slovensko podľa týchto údajov vraj mizne z turistickej mapy sveta a pre mnohých cudzincov je názov našej krajiny stále neznámy pojem.

Letecké spojenie s Dubajom

Svetová organizácia cestovného ruchu nám vyčíta nedostatočnú prezentáciu v zahraničí a odporúča sa orientovať na nové trhy. V takej Indii a Číne je potenciálnych turistov viac ako dosť.

"Pomôcť by mohlo letecké spojenie s Dubajom, ktoré by mohlo prilákať aj turistov z týchto krajín," myslí si Šebesta.

Nad štatistikami o návštevnosti vo Vysokých Tatrách doslova krútia hlavami. "Sezóna vo Vysokých Tatrách dopadla dobre. Nálada našich návštevníkov závisela aj od počasia," hovorí hovorkyňa prevádzkovateľa lyžiarskych stredísk Zuzana Fabianová.

Ohlasy z Izraela

Presné čísla z letnej sezóny ešte nie sú k dispozícii. Tatry začali obdivovať aj turisti zo zámoria. Stretli sme turistov z Austrálie, Nového Zélandu či z Kanady.

"Tento rok sme mali príjemné ohlasy z Izraela, mali sme klientov z Holandska," vymenováva Fabianová.

Súvisiace články

Najčítanejšie