V objekte elektrárne Jaslovské Bohunice došlo k nehode

V objekte elektrárne Jaslovské Bohunice došlo k nehode

TRNAVA / V objekte atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice neďaleko Trnavy došlo k nehode. Podľa prvotných informácií, ktoré zverejnili viaceré slovenské médiá, malo dôjsť k výbuchu, čo sa nepotvrdilo. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť hovorí o pracovnom úraze pri manipulácii s kyselinou. Národný inšpektorát práce sa však o udalosti dozvedel až so značným odstupom.

Dvaja muži vo veku 46 a 39 rokov skončili po manipulácie s kyselinou dusičnou v nemocnici v Trnave, píšu tvnoviny.sk. Podľa prvotných informácii malo dôjsť aj k detonácii, čo sa však nepotvrdilo.

Podľa hovorcu záchranárov Borisa Chmela utrpeli popáleniny krku a trupu. K ohrozeniu obyvateľstva v okolí nedošlo.

V Jaslovských Bohuniciach stoja dva atómové bloky V1 a V2. Blok V1 je odstavený a jeho likvidáciu má na starosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť JAVYS. "Išlo o pracovný úraz a nie o radiačnú udalosť. Došlo k nemu v objekte bývalej elektrárne," povedala Agáta Staneková zo spoločnosti.

Práve pracovníci JAVYS sa mali podľa denníka Plus 1 deň zraniť pri manipulácii s kyselinou.

Zdroj: ISIFA

Blok V2 je stále v prevádzke, prechádza sústavnou rekonštrukciou. Oba využívajú vodou chladené sovietske reaktory VVER 440, ktoré sú v krajinách bývalého východného bloku najpoužívanejšie. Spustili ich v 80-tych rokoch minulého storočia.

Tie síce pracovali na podobnom princípe štiepnej reakcie jadra, ako reaktor v Černobyle, no nešlo o totožný typ. Tam využívali uránovo-grafitový varný reaktor kanálového typu RBMK.

ČÍTAJTE TU: Fascinujúca reportáž z Pripjati: Mesto, ktoré nemalo ožiť!

Havária experimentu A1

Ich predchodcom bol experimentálny reaktor A1. zo 70-tych rokov. Ten ešte stále stojí v objekte elektrární Jaslovské Bohunice. V roku 1979 došlo na A1 k najväčšej jadrovej katastrofe v dejinách Slovenska. Začalo sa s likvidáciou, ktorá trvá doteraz. Aj tú ma na starosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť JAVYS.

Pozrite si pôvodnú reportáž TV JOJ z objektu elektrární:

A1 má nástupcu. V pláne

Na mieste havarovanej A1 by okolo roku 2020 mala v Jaslovských Bohuniciach vyrásť nová elektráreň. Mala by mať podľa plánov výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 do 6 miliárd eur.  Jej príprava však mešká.

Na Slovensku sú v prevádzke štyri jadrové bloky. A to v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Slovenské elektrárne ešte dokončujú tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

07:30 Kung Fu Panda
09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
07:15 Kutyil s.r.o. II.
08:10 Miláčikovo
08:45 Nová záhrada
06:50 Utekajme, už ide!
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
07:55 Malí fidlikanti
08:10 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
08:30 Petronela Jabĺčková
07:05 Černobyl
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem