Náš trh práce je na tom vraj tak dobre, ako dávno nie

Náš trh práce je na tom vraj tak dobre, ako dávno nie

BRATISLAVA / Každý z nás pozná minimálne jedného človeka, ktorý chce a je ochotný robiť hocičo. Napriek tomu, sa mu už mesiace nedarí nájsť si zamestnanie. Na Slovensku sú takýchto ľudí tisíce. Preto vás iste prekvapí nasledujúca informácia - náš trh práce je na tom vraj tak dobre, ako dávno nie!

Podľa štatistík portálu s pracovnými ponukami, sa s inzerátmi firiem hľadajúcich nových zamestnancov roztrhlo vrece, a tak dobre ako je dnes, vraj nebolo už dávno.

Nárast 60 ponúk

"Prvý polrok 2014 na trhu práce bol veľmi úspešný, najúspešnejší za posledných 5 rokov," tvrdí hovorkyňa pracovného portálu Marcela Glevická. Viac pracovných ponúk vraj evidujú aj úrady práce, kde mať v ostatných týždňoch lepší výber ako inokedy.

"Medzi májom a júnom sme evidovali nárast o 600 ponúk a medziročne dokonca o 3 000 miest, takže je to znak, že zamestnávatelia znova majú ochotu, odvahu a chuť prijímať nových zamestnancov," dodáva hovorca ústredia práce Peter Zeman. 

Pracovných ponúk je najviac v strojárenskom a automobilovom priemysle a pribudlo aj množstvo sezónnych prác. Napriek tomu, že firmy sa postupne osmeľujú a začínajú prijímať ďalších a ďalších ľudí je miera slovenskej nezamestnanosti stále hrozivá.

Pribudlo absolventov

"Dosiahla hodnotu 12,78 percenta," pokračuje Zeman. Nárast počtu pracovných ponúk, ale zároveň stále takmer rovnaká vysoká miera nezamestnanosti spolu zdanlivo nedávajú logiku. "Pribudlo absolventov, ktorí tieto pracovné miesta zobrali," tvrdí riaditeľ inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Ale čo je horšie, viac je aj ľudí, ktorí už niekoľko rokov nedokázali nájsť vôbec žiadnu robotu. Medziročný nárast pracovných ponúk o 18 percent  samozrejme pozitívny je, ale ťažiť z neho môžu len ľudia so špecifickým vzdelaním a tí, ktorí sú ochotní sa za prácou aj presťahovať.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:35 Mámy na nože
08:15 Rodinka
09:55 Věř mi