Glváč: Neplníme záväzky, ale sme slušným partnerom NATO

Glváč: Neplníme záväzky, ale sme slušným partnerom NATO

BRATISLAVA / Uvedomujeme si, že na armádu nedávame toľko, koľko by sme mali, pre NATO sme však slušným partnerom, povedal novinárom minister obrany Martin Glváč.

"Uvedomujeme si, čo sa deje za východnou hranicou a že svoj prístup budeme musieť prehodnotiť, " vyhlásil Glváč po stretnutí so šéfmi rezortov obrany z Česka a Poľska Martinom Stropnickým a Tomaszom Siemoniakom.

Všetky tri krajiny však podľa Glváča doteraz vždy pomáhali misiám Severoatlantickej aliancie. "Vždy sme poskytli také spôsobilosti, ktoré sme mohli a nebolo to nástrojom politických treníc. Sme vypočítateľným a slušným partnerom Aliancie, len sa musíme boriť v rámci našich možností," dodal Glváč.

Viac peňazí na armádu nebude

Premiér Robert Fico vo štvrtok vyhlásil, že Slovensko v najbližších rokoch nedá viac peňazí na armádu. Pre Fica je financovanie armády nielen otázkou matematickou, ale aj etickou.

"My sme za posledné dva roky urobili neuveriteľné konsolidačné opatrenia, dostali sme deficit pod tri percentá, máme jeden z najnižších dlhov v rámci EÚ a eurozóny. Neviem si predstaviť, že by na Slovensku v najbližších rokoch bol priestor na zvyšovanie rozpočtu pre armádu," povedal premiér.

Rasmussen: záväzky sa majú plniť

Krajiny NATO sa zaviazali, že budú na armádu vydávať minimálne dve percentá HDP. Obranné výdavky Slovenska sa pohybujú na úrovni približne jedného percenta HDP. Šéf NATO Andres Fofh Rasmussen vo štvrtok po rokovaní s premiérom Ficom pripomenul, že ak si všetci užívajú ochranu NATO, mali by si tiež všetci plniť svoje záväzky, ktoré voči aliancii majú.

Slovenská armáda chce ženy

Slovenská armáda sa plánuje viac poženštiť. Potvrdili to dokonca všetci ministri obrany krajín Vyšehradskej štvorky v rámci konferencie Globsec. Tá sa konala v bratislavskom hoteli Kempinski.

Záujem o uniformu medzi ženami rastie. Muži si síce želajú viac žien v armáde, ale medzi seba si na Slovensku tí najvyšší ženy nepúšťajú. Od vzniku Slovenska sme totiž ešte nemali ani jednu generálku. 

Muži chcú viac žien v armáde, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:10 VŠETKO ČO MÁM RÁD
14:35 Súdna sieň
15:25 Súdna sieň
13:35 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli II.
15:55 Simpsonovci I.
14:20 Dr. House VIII.
15:10 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
16:05 Vražedné Miami
14:25 Sníček
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
12:55 Mámy na nože
14:30 Podfukáři
16:35 Góóól! III.