Jasno
25°
Bratislava
Ladislav
27.6.2022
Armáda má nového šéfa
Zdielať na

Armáda má nového šéfa

BRATISLAVA / Ozbrojené sily Slovenskej republiky budú mať nového náčelníka generálneho štábu. Pri takýchto príležitostiach bývajú vždy aj patričné politické a vojenské parády.

Nový šéf armády

Slovenská armáda už má oficiálne nového šéfa – prezident vymenoval na post náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milana Maxima a odvolal jeho predchodcu Petra Vojteka.

Ivan Gašparovič verí, že Maxim je ten pravý, ktorý dokáže rozvŕzganú slovenskú armádu dať do stavu, že bude schopná všetkých bojových úloh.

"Nastupujete do rozbehnutého armádneho stroja, ktorý ale potrebuje naolejovať, aby nevŕzgal," povedal Gašparovič počas menovania Maximovi.

Maxim vníma vymenovanie za prvého muža armády ako veľký prejav dôvery. "Uvedomujem si, že výkon funkcie náčelníka generálneho štábu nie je jednoduchou záležitosťou, najmä keď bezpečnostná situácia aj v našej bezprostrednej blízkosti sa neustále mení a vyžaduje si našu plnú pozornosť," vyhlásil Maxim.

Verí, že na konci svojho pôsobenia sa bude môcť smelo pozrieť do očí prezidentovi ako hlavnému veliteľovi ozbrojených síl, ministrovi obrany a svojim kolegom vojakom.

Funkciu zvládol

Jeho končiacemu predchodcovi Vojtekovi prezident povedal, že funkciu zvládol. Hlava štátu poznamenala, že v tomto období armáda robila aj také činnosti, ktoré sme si možno z hľadiska prideleného rozpočtu ani nevedeli predstaviť, že by sa robiť dali.

Je známe, že obranné výdavky už dosahujú len úroveň jedného percenta HDP. "Svoju funkciu ste zvládli nielen z pohľadu bojových úloh, ktoré slovenská armáda má, ale aj z pohľadu pomoci občanom slovenskej republiky pri prírodných katastrofách a iných udalostiach," povedal Gašparovič, ktorý je presvedčený, že armáda je bojovo pripravená podľa možností, ktoré jej slovenská vláda dáva.

Vojteka hodnotenie prezidenta potešilo. Myslí si, že za jeho éry sa výrazne zmenila atmosféra vzťahov medzi kanceláriou prezidenta a ozbrojenými silami. "Služba profesionálneho vojaka pre mňa bola poslaním," vyznal sa Vojtek.

Predčasnú výmenu vo vedení armády inicioval Vojtek, ktorý odchádza v polovici svojho funkčného obdobia zo zdravotných dôvodov Prezident ho do funkcie vymenoval 15. decembra 2011, vojakom je 35 rokov.

Uvoľnenie z funkcie

Vojtekov odchod a Maximov nástup 23. apríla odobrila vláda. Vojtek požiadal o uvoľnenie z funkcie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR asi pred šiestimi týždňami ministra obrany Martina Glváča.

"Ja dúfam, že keď mu zdravie dovolí a táto procedúra celá zbehne, tak ostane v rezorte a bude mojím poradcom pre vojenské záležitosti," povedal Glváč krátko pred podaním návrhu na odvolanie Vojteka.

Vojtek vtedy povedal, že sa dostal do situácie, v ktorej sa musel rozhodnúť, čo bude ďalej riešiť. "Verte mi, že ma k tomu viedli moje zdravotné problémy. Práca náčelníka generálneho štábu, to je na 24 hodín denne," dodal.

Glváč aj Vojtek odmietli, že by za jeho odchodom mohli byť rozdielne názory na kauzu okolo vojenských tajných.

Súvisiace články

Najčítanejšie