Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Máme za sebou najúspešnejšie obdobie, tvrdí Gašparovič
Zdielať na

Máme za sebou najúspešnejšie obdobie, tvrdí Gašparovič

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Dejiny Slovenska prešli za ostatných desať rokov zrejme svojím najúspešnejším obdobím, vyhlásil prezident Ivan Gašparovič v slávnostnom prejave na galavečeri pri príležitosti 10. výročia vstupu SR do EÚ.

Mladí poznajú len mier

"Vážim si symboliku týchto pre Slovensko úspešných desiatich rokov, počas ktorých som mal tú česť stáť na čele štátu. Bolo to obdobie obrovských výziev, nádejí, ale pre občana aj náročných zmien," uviedol Gašparovič v historickej budove SND v Bratislave.

Gašparovič v príhovore zdôraznil, že európsky projekt bol a zostáva predovšetkým mierovým projektom. V Európe každá generácia podľa prezidenta poznala v minulosti vojnu, mladšie ročníky však poznajú len mier, stabilitu, vzájomne výhodnú spoluprácu a prosperitu.

Rešpektovaná krajina

"Za ostatných desať rokov vyrástla na Slovensku generácia mladých ľudí, ktorí svoj dospelý život žijú na Slovensku ako členskej krajine EÚ. Politická nesloboda, obmedzenia voľného pohybu, ideologická indoktrinácia, nedostatok ekonomických a vôbec životných možností sú pre nich príbehmi z iného sveta a iného času. Našťastie," doplnil.

Premiér Robert Fico zdôraznil, že vďaka členstvu v EÚ sa Slovensku otvorili nové možnosti. Približne 80 percent všetkých verejných investícií je financovaných z eurofondov, máme postavené a zmodernizované cesty, zrenovované školy či parky, môžeme cestovať, podnikať a študovať v zahraničí. "Naša krajina je rešpektovaná a považovaná za zodpovedného a spoľahlivého partnera nielen na európskom kontinente, ale v celom svete," povedal.

Príbeh nekončí

Šéf slovenskej diplomacie a podpredseda vlády Miroslav Lajčák vo svojom vystúpení pripomenul, že to nie je tak dávno, keď sme snívali sen o Európe. "Vďaka našej autentickej skúsenosti dnes pomáhame tento sen napĺňať iným – podporou pri rokovacích stoloch i odovzdávaním praktických skúseností," povedal Lajčák. Hoci bilancujeme prvú dekádu členstva v EÚ, náš príbeh podľa Lajčáka zďaleka nekončí.

"Na pozadí prebiehajúcej globalizácie, geopolitických zmien a aktuálnych výziev všetkého druhu je zrejmé, že záujmy Slovenska sme schopní najlepšie presadzovať cez silnú a efektívne fungujúcu EÚ. Toto je jediná cesta, ako môže náš príbeh pokračovať úspešne ďalej," dodal.

Dobrý základ do budúcnosti

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška počas svojho príhovoru zavtipkoval. "Povedané odľahčene, európska vlajka je jediné miesto, kde ľavičiari môžu povedať, že modrá je dobrá. A európska vlajka je tiež jediným miestom, kde pravičiari môžu povedať, že žltá hviezda – už nie na červenom podklade – je v poriadku," povedal. Na Slovensku podľa Pašku v otázkach EÚ držíme spolu a to môže byť veľmi dobrým základom do budúcnosti.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz zdôraznil, že Slovensko je svetlým príkladom členstva v EÚ. "Mladá demokracia, ktorá má za sebou stáročnú históriu, sa stala stabilnou a prosperujúcou krajinou. Plnoprávnym členom EÚ," uviedol.

Ekonomické srdce Európy

HDP Slovenska sa podľa neho za uplynulých desať rokov viac ako zdvojnásobil, mesto Košice sa stalo európskym hlavným mestom kultúry a tisíce mladých študentov zo Slovenska študovali v rámci programu Erazmus v iných krajinách a nadviazali nové priateľstvá po celej Európe.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy poukázal na to, že prijatím eura sa Slovensko stalo členom toho najužšieho jadra – ekonomického srdca Európy. "V rebríčkoch Bratislava figuruje ako piaty najbohatší región. Piaty najbohatší. Príležitosti však nie sú len ekonomické." Zdrojom prosperity je podľa neho aj sloboda pohybu. "Pre mňa osobne je tou najvýstižnejšou definíciou občana EÚ," dodal.

Mimoriadna podpora reforiem

Prezident udelil vysoké štátne vyznamenania najvyšším predstaviteľom únie. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o posilnenie postavenia Slovenska v medzinárodných vzťahoch dostal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Generálny riaditeľ Európskeho fondu finančnej stability a bývalý generálny riaditeľ Direktoriátu EK pre ekonomické a finančné záležitosti Klaus Regling dostal to isté vyznamenanie za mimoriadnu podporu ekonomických reforiem SR počas prístupového procesu do EÚ.

Za mimoriadnu podporu počas prístupového procesu Slovenska do EÚ zasa Gašparovič vyznamenaním ocenil bývalého spravodajcu Európskeho parlamentu Jana Marinusa Wiersmu. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy dostal v pondelok od hlavy štátu aj šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy