Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
200 000 €! Vojaci platia aj za to, čo nevyužívajú
Zdielať na

200 000 €! Vojaci platia aj za to, čo nevyužívajú

BRATISLAVA / 200 000 € za päť postelí. Zdá sa vám to veľa? A to je pritom suma iba za rezerváciu. A nejde pri tom ani o luxusný hotel. Približne toľko platilo ministerstvo obrany za postele v liečebni vo Vysokých Tatrách.

Lôžka rezervované 365 dní v roku

Ministerstvo obrany si na 365 dní v roku objednalo 5 lôžok v kúpeľnom dome v Novej Polianke. Celková maximálne cena za služby zdravotnej starostlivosti a za vyčlenenie týchto lôžok je 600 750 €. "Podľa tejto zmluvy nie sme povinní vyčerpať dohodnutú sumu. Iba v tom prípade, že tieto lôžka budú skutočne pre tento účel aj využité," uviedol hovorca ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Hoci sa ministerstvo obhajuje tým, že tento rok platí už len za vykonané vyšetrenia, podľa minuloročných faktúr platilo za 5 lôžok každý jeden deň v roku. "Podľa súčasnej platnej zmluvy využívame tieto lôžka len vtedy, keď ich potrebujeme a vtedy sa za ne aj platí," dodáva Vanga.

Za minulý rok tak poslalo ministerstvo za rezerváciu postelí viac ako 200 000 €. Dôvody sú isto pochopiteľné. Ministerstvo chce pre svojich vojakov to najlepšie, keď sa vrátia z misie chorí.

110 € za noc

Problém však je, že rezervácia pre jedného vojaka stojí 110 € na noc. Obyčajný človek zaplatí 12 € a 1 € ako kúpelný poplatok. "Ide o špecifické oddelenie, ktoré slúži ako izolácia v prípade naozaj vážnych ochorení. preto aj tie ceny sú iné," tvrdí hovorca Ozbrojených síl SR.

Týždenne vyšetrenia by stáli cez 800 € plus poplatky za stravu 200 € a za posteľ 550 €. Za jedného vojaka by tak zaplatila armáda 1 550 € za týždeň. Ak idú ľudia do spomínanej zotavovne bez poisťovne zaplatia oveľa menej. "Týždenný pobyt vychádza do 195 €. V tej cene 195 € máte plnú penziu, ubytovanie a dve procedúry denne v pracovné dni. Čiže desať procedúr," hovorí pracovníčka liečebne. 

Vanga: Nebolo potrebné tieto kapacity využiť

Keďže je ministerstvo obrany ochotné zaplatiť za rok viac ako štvrť milióna €, je na mieste otázka, ako často lôžka využíva. "Našťastie doteraz nebolo potrebné tieto kapacity využiť," dodáva Vanga.

Tak si to teda zhrňme. Ministerstvo obrany zaplatilo za minulý rok za rezerváciu piatich lôžok, ktoré nikdy nevyužilo viac ako 200 000 €. Bráni sa tým, že zmluvu zmenilo a tento rok bude platiť len za lôžka, ktoré reálne využije. Otázne potom ostávajú faktúry spolu za 40 000 €. K nim sa ministerstvo prisľúbilo vyjadriť v najbližších dňoch.

Súvisiace články

Najčítanejšie