Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Nicholsonovej bezplatné sterilizácie neprešli
Zdielať na

Nicholsonovej bezplatné sterilizácie neprešli

Bezplatné sterilizácie pre osoby, ktoré majú minimálne štyri deti a osoby staršie ako 35 rokov s minimálne troma deťmi, nebudú. Návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti a zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti neposunuli poslanci NR SR do druhého čítania. Plné uhrádzanie sterilizácie z verejného zdravotného poistenia navrhovala poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová (SaS).

Návrh do druhého čítania neprešiel

Navrhovaná zmena v legislatíve sa opierala o skutočnosť, že cena jednej sterilizácie sa pohybuje od 300 do 500 eur a v súkromných zdravotníckych zariadeniach aj vyššie. "Pre rodiča, ktorý sa stará o štyri deti, môže byť suma, ktorú by musela vynaložiť na sterilizáciu, príliš vysoká. Sotva dokáže plne pokryť náklady na základné potreby pre svoje deti a rodinu, nie to ešte hľadať prostriedky na výkon, ktorý ak by bol bezplatný, pravdepodobne by podstúpila," uvádza sa v dôvodovej správe.

Podľa predloženého návrhu by bezplatná sterilizácia neovplyvnila pôrodnosť, nakoľko prístupná mala byť len pre osoby so štyrmi, resp. tromi deťmi, pričom priemerne dnes na jednu ženu na Slovensku pripadá 1,4 dieťaťa. "Sterilizácia v prípadoch, keď má pár, prípadne aj jednotlivec vlastné deti, a už v budúcnosti neplánuje mať potomstvo, je jedným z najistejších spôsobov trvalej antikoncepcie. Samozrejme, najväčší vplyv na využívanie sterilizácie ako antikoncepčnej metódy má na jednej strane liberálna zákonná úprava, ktorú máme momentálne v aj Slovenskej republike, ale aj jej finančná dostupnosť," uvádza správa.

Novela sa nepáčila Obyčajným ľuďom

Novela sa nepáčila hlavne poslancom z hnutia OĽaNO, ktorí nešetrili kritikou. Branislav Škripek (OĽaNO) zastáva názor, že zdravotné poistenie patrí všetkým obyvateľom Slovenska rovnako, no sterilizácie sa všetkých netýkajú a navyše mnoho ľudí je proti nim. Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že agenti súkromných gynekologických kliník by mohli hlavne negramotné ženy z rómskych osád za finančný príspevok motivovať k tomu, aby podstúpili sterilizáciu. Keďže klinikám by zákroky preplatila poisťovňa, mohli by ich podľa neho zneužiť na svoje obohatenie.

Okrem navrhovanej bezplatnej sterilizácie mala zmena zákona priniesť aj možnosť pre osobu podstupujúcu zákrok, aby pri podpise informovaného súhlasu bol prítomný ďalší svedok, ktorého si sama vyberie. Tento krok mal nielen zvýšiť právnu ochranu osoby, ale aj podporiť ju po psychickej stránke. Sterilizácia sa mala aj naďalej vykonávať na základe písomnej žiadosti s možnosťou odvolať súhlas v lehote minimálne 30 dní, a to od jeho podpisu až do zákroku.

Návrh chcel zaviesť aj novú možnosť pre osoby, ktoré patria k národnostným menšinám. Informovaný súhlas mal byť písaný v jazyku národnostnej menšiny, ku ktorej patria. Navrhovateľka novely zákona odmietla, že by návrh zmierňoval podmienky na podstúpenie sterilizácie, ale práve naopak mal zabezpečiť vyššiu právnu, odbornú i etickú ochranu osôb, ktoré sa rozhodnú zákrok podstúpiť. Ministerstvo zdravotníctva sa už pred časom nechalo počuť, že návrh nepodporí.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy