Smrť v zahraničí môže zruinovať rodinný rozpočet: Náklady na prevoz tela sa šplhajú do desaťtisícov eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ako postupovať, ak vám zomrie blízky v zahraničí
SLOVENSKO / Úmrtie v zahraničí je tragédia, ktorej následky sa nemusia dotknúť len psychiky pozostalých. Často ide o finančnú záťaž, ktorá môže ohroziť rodinný rozpočet. Prevoz tela, úradné preklady, právne zastúpenie – to všetko sú položky, ktoré môžu vyjsť draho.
Tragické skúsenosti Slovenky Petry
Diváčka TV JOJ Petra Podhorcová vie o čom hovorí. Vlani prišla o mamu pri autonehode v Taliansku. Okrem obrovskej straty musela čeliť aj neľahkej byrokracii. Náklady na repatriáciu, pohreb a úradné preklady sa vyšplhali na približne 20-tisíc eur. Založila preto občianske združenie Svetluna, aby pomáhala pozostalým v podobnej situácii.
"Jedna vec je prevoz zosnulého. To vám pomôže pohrebníctvo alebo dajme tomu poisťovňa, ak máte cestovné poistenie. Ale tie ostatné záležitosti ako je právne zastúpenie v danej krajine alebo riešenie potom toho vyšetrovania, komunikácia s políciou, toto sú všetky oblasti, ktoré si tie rodiny musia riešiť samé," hovorí Petra Podhorcová.
Stovky Slovákov zomrú ročne v zahraničí
Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR zomrelo vlani v zahraničí 698 Slovákov. Najčastejšou príčinou sú zdravotné komplikácie, dopravné nehody a nehody pri turistike.
Pri úmrtí v zahraničí je dôležité kontaktovať zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v danej krajine. "V prípade tohto úmrtia by mal náš zastupiteľský úrad kontaktovať zvyčajne miestne úrady a následne naše veľvyslanectvo si môže celú situáciu overiť, kontaktovať políciu na Slovensku a tá kontaktuje jeho príbuzných," vysvetľuje hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Lenka Záteková.
Problém nastáva bez cestovného poistenia
Ak nemáte uzatvorené komerčné cestovné poistenie, ocitnete sa v zložitej situácii. "Repatriácia nie je hradená z verejného zdravotného poistenia. Európsky preukaz zdravotného poistenia kryje náklady na zdravotnú starostlivosť, ktorá je v danej krajine štandardne hradená z verejného zdravotného poistenia," upozorňuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Danka Capáková.
Tisíce eur za prevoz
Transport zosnulého stojí tisícky eur. Podľa predsedu Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislava Stríža sa náklady na prevoz v rámci strednej Európy pohybujú okolo 4800 až 5000 eur. Ak pozostalí nemajú dostatok financií, pohrebné služby odporúčajú spopolnenie.
V ojedinelých prípadoch môže pri prevoze pozostatkov alebo zranených asistovať aj letecký útvar Ministerstva vnútra SR. O takýchto žiadostiach rozhoduje minister a každá požiadavka sa posudzuje individuálne.
Vládny špeciál priviezol na Slovensko vážne zraneného Michala: