Jed na potkany namiesto lieku? Pozor na falošné tabletky, šíria sa aj v civilizovaných krajinách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Pred takzvanou liekovou turistikou lekárnici dvíhajú varovný prst – a ich obavy potvrdila aj medzinárodná akcia zameraná na falošné lieky. Uskutočnila sa v 90 krajinách sveta, vrátane Slovenska. Hrozbou zostáva, že falzifikáty sa čoraz častejšie objavujú aj v pomerne civilizovaných krajinách. V zadržaných tabletkách sa našli látky ako jed na potkany, nemrznúce zmesi či farby na steny.
„Súčasťou čierneho trhu môžu byť aj krajiny, ktoré sú členmi Európskej únie alebo iné civilizovanejšie štáty. Riziko pri zaobstarávaní si liekov z iného než legitímneho zdroja je preto značné,“ vysvetlil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Na falošné lieky si posvietil Interpol
V rámci akcie, ktorá prebehla v 90 krajinách sveta vrátane Slovenska, zaistili viac ako 50 miliónov dávok falzifikátov v hodnote 65 miliónov amerických dolárov. Najviac z nich bolo určených na liečbu erektilnej dysfunkcie – napríklad tieto zaistili v Bulharsku. Okrem nich sa objavili aj falošné neurologické lieky, v Turecku zadržali inú skupinu falzifikátov a v Severnom Írsku zase lieky určené pre diabetikov.
„Tieto lieky, určené na liečbu cukrovky 2. typu, sú čoraz častejšie zneužívané mimo schválených indikácií a predávajú sa prostredníctvom nelegálnych online kanálov,“ upozorňuje Lucia Balážiková zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Až 93 percent zaistených liekov nemalo regulačné schválenie od národných zdravotníckych orgánov a mnohé z nich obsahovali dokonca aj látky, ktoré sa nepodarilo identifikovať.
„Falšované lieky môžu obsahovať nebezpečné látky, ako sú jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi či farby na steny. Všetky predstavujú vážne riziko pre zdravie,“ dopĺňa Balážiková.
„Môže ísť napríklad o zlyhanie obličiek, zlyhanie pečene, v miernejších prípadoch o tráviace problémy, alergie… V zásade ide o látky, ktoré môžu výrazne poškodiť zdravie,“ dodáva Sukeľ.
Odborníci odporúčajú lieky nakupovať výhradne v legitímnych lekárňach
V rámci Európskej únie funguje systém sledovania potenciálnych falzifikátov – každý liek je označený jedinečným bezpečnostným kódom. „To znamená, že pokiaľ si liek zabezpečíme na území Európskej únie z overenej lekárne, máme stopercentnú garanciu, že ide o originálny a neskreslený produkt,“ uzatvára Sukeľ.
Netreba sa obávať ani internetových lekární – za predpokladu, že si ich overíme. Interpol v rámci akcie zatvoril 13-tisíc webstránok, ktoré šírili falošné lieky.
Každá online lekáreň musí byť napojená na kamennú prevádzku a na svojom webe zverejniť bezpečnostné logo. Súčasťou loga musí byť aj hypertextový odkaz, ktorý po kliknutí vedie na register lekární vedený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.