Slováci si z dovoleniek nosia lacné lieky. Ich zloženie nám ale môže uškodiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Nielen magnetky, mušle či lacné oblečenie. Slováci si z dovoleniek čoraz častejšie nosia aj nové suveníry - siahajú po lacných liekoch. Odborník ale upozorňuje na to, že to nie je najlepší nápad a cenová výhoda by v tomto prípade mala ísť radšej bokom.
ŠÚKL varuje pred internetovým predajom liečiv: Tieto lieky bez predpisu nekupujte
Lieky zo zahraničia nám môžu uškodiť
"Pacienti často prinášajú lieky z mnohých ázijských, afrických krajín, ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako ako lieky u nás," priblížil Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Takáto lieková turistika síce môže vyzerať finančne lákavo, no cenová výhodnosť sa nám vyplatiť nemusí. "Je tam oveľa vyššie riziko, kde tá regulácie je prísnejšie, v krajinách EÚ a ten liek napriek tomu, že vyzerá, má rovnaký obal, štruktúru, liekovú formu ako liek dostupný u nás, môže byť nielen neúčinný, ale môže obsahovať prímesy, ktoré môžu uškodiť," ozrejmil Ondrej Sukeľ.
V niektorých liekoch našli cement
Výsledkom môže byť alergická reakcia, no prípady z praxe dokonca poznajú falošné lieky obsahujúce cement. "Kupujem si naše lieky z lekárne, ešte si to môžem dovoliť, aj keď sú drahšie, ale je to istota," povedal okoloidúci Andrej.
Niektoré lieky sa nemôžu prevážať bez povolenia
Lieky, ktoré užívame dlhodobo, samozrejme so sebou berieme aj na dovolenku, no pri určitých druhoch pri cestovaní platia prísne opatrenia. "Lieky s obsahom omamných a psychotropných látok, ktoré pacienti využívajú pri liečbe onkologických indikáciách, ortopédii, neurológii, tie by sa nemali vyvážať bez potvrdenia," upozornil Sukeľ.
To vydáva farmaceuta samosprávneho kraja. Ide o formulár jednotný v celej Európskej únii, ktorý preukazuje, že pacient môže mať takýto liek v držbe a cestovať s ním. "V niektorých krajinách sú považované za zakázané látky," dodal Sukeľ.
Pozor na dehydratáciu
Lekárnici ale upozorňujú aj dôležitosť dodržiavania pitného režimu, zvlášť pri niektorých liekoch. Pre svoj účinok totiž potrebujú správny objem cirkulujúcej tekutiny. "Diuretiká, ktoré sa užívajú na liečbu vysokého tlaku krvi a tam pacient sám osebe sa dehydruje a teda dehydratácia spôsobená teplom, slnkom, môže zhoršiť zdravotný stav pacienta, môže dôjsť k významnému zníženiu tlaku krvi, až ku kolapsovým stavom. Niektoré aj psychiatrické, neurologické lieky znižujú pocit smädu, u starších ľudí je tak či tak znížený sám osebe. Jeho ďalšie zníženie môže viesť k tomu, že človek prijíma menej tekutín a teda v konečnom dôsledku sa dehydruje rýchlejšie," doplnil Sukeľ.