Oddych až po vyhorení? Slováci si PN radšej neberú, práca počas choroby je nový štandard
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Čoraz viac Slovákov počas choroby neoddychuje – namiesto PN radšej pracujú z domu. Dôvodom je, že nechcú zaťažovať kolegov, alebo aj to, že sa im PN vôbec neoplatí. Psychologička Simona Hanová však tvrdí, že takýto prístup môže viesť až k vyhoreniu.
Namiesto odpočinku pracovné maily, namiesto PN-ky home office a namiesto vyležania chrípky snaha stihnúť všetko – aj s horúčkou. Práca počas choroby sa dnes stáva bežnou praxou.
Zamestnanci neodpočívajú
Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Grafton až dve tretiny zamestnancov počas choroby neodpočívajú. Iba 4 % si skutočne vezmú PN.
ANKETA
GRAFKON
„Týchto dôvodov je viacero. Jedným z nich je finančná situácia. Ďalším je pocit, že ak neprídeme do práce, niečo nám ujde – porada či dôležité rozhodnutia. No a tretím je tlak zo strany firmy,“ vysvetľuje manažérka agentúry Zuzana Palášthy.
„V tomto roku evidujeme pokles PN-iek na úrovni 3 % z celkového počtu poistencov. V prepočte ide medzi rokmi 2024 a 2025 o 13-tisíc PN menej a približne o 1,2 milióna premárnených dní,“ potvrdil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
„Máme flexibilný režim, musím povedať. Veľakrát ide len o ľahšiu chrípku – napríklad soplík – a ľudia zostanú doma. Keď im umožníte flexibilitu, výkon stúpa,“ tvrdí majiteľ firmy Michal Mesiar.
Čo stojí za týmto rozhodnutím?
Za rozhodnutím neísť na PN však často nie je len lojalita, ale aj financie. Mnohí zamestnanci ju považujú za nevýhodnú. „Ak vychádzame z priemernej mesačnej mzdy eur v hrubom, výška PN-ky, teda 55 % denného vymeriavacieho základu, predstavuje približne 27 eur a 50 centov na deň. Prvých 10 dní platí zamestnávateľ, od 11. dňa preberá platbu Sociálna poisťovňa,“ uvádza Kontúr.
„Ak zamestnanec zostane na PN, zamestnávateľ mu za prvé tri dni preplatí 25 % z priemernej mzdy. Za ďalšie dni je to 50 % z vymeriavacieho základu z predchádzajúceho roka. V porovnaní s bežnou mzdou alebo dovolenkou tak zamestnanec za sedem dní stratí približne 104 eur,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.
DVZ
TV JOJ
Pozor na vážne následky
Psychológovia upozorňujú, že hoci práca počas choroby môže pôsobiť zodpovedne, v skutočnosti môže viesť k vážnym následkom. „Keď sme chorí, naše telo nám dáva jasný signál, že máme spomaliť. Ak to ignorujeme, riskujeme predĺženie liečby. Zo psychologického hľadiska si zároveň budujeme nezdravý vzorec – že oddych si musíme zaslúžiť. A to môže viesť až k vyhoreniu,“ uzatvára psychologička Simona Hanová.