Zatiahnuté
13°
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Zlodeji sa vynašli. Okrádať Hermanovčanov posielajú deti
Zdielať na

Zlodeji sa vynašli. Okrádať Hermanovčanov posielajú deti

Už niekoľko rokov sú mnohé polia na východe Slovenska bez zemiakov. Ľudom sa ich neoplatí sadiť, pretože ich pri zbere vždy predbehli zlodeji. Teraz síce sadia, no úrodu musia strážiť cez deň aj v noci. A hoci sa farmársky zákon sprísnil, grule či bandurky sa kradnú veselo ďalej. Zlodeji úrody totiž našli riešenie - posielajú kradnúť svoje beztrestné deti. Viac zisťoval reportér Vlado Jurek.

Strážia ženy, starší - vo dne, v noci

"Keď chceme jesť gruľu, tak musíme strážiť." "Zo začiatku skúšali všelijaké spôsoby, aj so psami chodili..." "Máme takých spoluobčanov, že chodia kradnúť. Tak musíme chodiť my a po nociach sa tu takto trápiť." Takto reagujú obyvatelia Hermanoviec na svoje denné a nočné služby stráženia úrody zemiakov.

Na východe Slovenska totiž stále neplatí, že to, čo zasadíte, budete aj jesť. Iba ak si polia budú strážiť - viacerí, s baterkami a palicami, cez deň aj v noci. Kto spotrebuje menej zemiakov, radšej si kúpi a pestovať prestal. Ostatní sa však vzdať každoročného pestovania odmietajú. Tak musia strážiť.

Osadníci -zlodeji sa vynašli

Keďže však mladí chodia do práce, strážia starší - ženy nie sú výnimkou. Polia sú ale veľké a ľudí málo a žiť v blízkosti osady, to je veľké riziko.

Navyše po sprísnení zákonov, kedy nerozhoduje výška škody, začali zlodeji posielať na polia tých najmenších - vlastné deti. "Čo chcete - tak gruľu, povedal. Až mi ho bolo ľúto, tak si ich nakopal a potom utiekol," komentujú smutní Hermanovčania.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie správy