Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Z osadníkov vytvorili občianske hliadky. Problémy? Už viac nie
Zdielať na

Z osadníkov vytvorili občianske hliadky. Problémy? Už viac nie

Podtatranskí policajti a starostovia možno našli riešenie ako udržať pokoj a poriadok v osadách. V jednej z nich totiž po dennodenných problémoch zriadili napokon občiansku hliadku priamo z osadníkov. A verte neverte, po troch mesiacoch fungovania tu policajti zasahujú už len minimálne. Pozrieť sa na to išla aj reportérka Zuzana Pojedincová.

Z konfliktov boli nešťastní aj Rómovia

Ešte začiatkom roka to v rómskej osade vo Veľkej Lomnici vyzeralo zle. Prítomnosť policajtov bola na dennom poriadku rovnako ako aj hádky, konflikty či bitky. No nešťastní z toho boli už aj niektorí Rómovia a tak padol jeden konkrétny návrh. "Keby tu bolo aj od našich Rómov nejaký zbor založený," spomína jeden z osadníkov.

Starosta spolu s kežmarskými policajtmi teda vymysleli plán. Zriadili rómsku občiansku hliadku priamo v osade! Výber členov pritom nebol jednoduchý, pretože tu žijú štyri hlavné rodiny a vynechať nemohli ani jednu z nich.

Konečne poštárka!

Hliadky tu dozerajú na všetko. Fungujú už od apríla tohto roka a pomáhajú aj samotným policajtom. "Pri pátraní po osobách a veciach poskytujú potrebné informácie. Pomáhajú policajtom pri vykonávaní služobných zákrokov," popisujú policajti. To, že od apríla v osade zasahujú len minimálne, potvrdili aj policajný riaditeľ a starosta.

"Vieme im vysvetľovať, kvôli čomu vzišiel konflikt, kto čo začal..." "Zakričím na nich, dajú si povedať. Poslúchajú a idú preč." Takto si pochvaľujú prácu členovia hliadky. Tí dokonca pomáhajú aj pri rozdeľovaní pošty a dohliadajú na jej bezproblémové preberanie. Verte či nie, poštárka sa tu práve pre strach neukázala vyše 20 rokov! Od apríla je tomu ale inak...

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

TV JOJ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy