Jasno
33°
Bratislava
Drahomír
16.7.2024
Ministerstvo financií plánuje výrazné škrty: Kamenický čaká na dohodu koalície
Zdielať na

Ministerstvo financií plánuje výrazné škrty: Kamenický čaká na dohodu koalície

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Ministerstvo financií má pripravené množstvo opatrení na konsolidáciu verejných financií, no najväčším problémom je dosiahnuť konsenzus v rámci vládnej koalície. Pokiaľ nedôjde k dohode, minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) nebude informovať o konkrétnych opatreniach. Na tlačovej konferencii v pondelok 24. júna potvrdil, že plán na zníženie deficitu o 1 % HDP v budúcom roku, čo predstavuje približne 1,4 miliardy eur, stále platí.

​Kamenický uviedol, že už prebehli dve kolá koaličných rokovaní a diskusie budú pokračovať. "Potrebujeme nájsť spoločnú zhodu, čo je najnáročnejšie. Nie je problém vytvoriť návrhy, máme ich desiatky, veľmi konkrétnych," vysvetlil minister.

Zdôraznil, že pracovníci ministerstva financií zatiaľ nemajú dovolenky a pracujú naplno. "Chceme do leta dosiahnuť aspoň predbežné dohody," povedal Kamenický s tým, že ideálne by bolo uzavrieť dohodu o celom balíku opatrení v hodnote 1,4 miliardy eur.

Konsolidácia má zahŕňať aj šetrenie vo verejnej správe

To je podľa Kamenického len doplnkové opatrenie, ktoré nevyrieši celý finančný deficit. Ministerstvo financií pravdepodobne pristúpi k skráteniu percenta prostriedkov pre všetky ministerstvá, ktoré si to budú riešiť individuálne. "Chceme, aby sa znížili prevádzkové a mzdové náklady. Každý minister sa musí rozhodnúť, či zníži počet zamestnancov, obmedzí odmeny alebo iné mzdové výdavky," vysvetlil Kamenický. Dodal, že k lepšej konsolidácii môže prispieť aj efektívnejší výber daní

Súvisiace články

Najčítanejšie správy