Jasno
33°
Bratislava
Drahomír
16.7.2024
Premiér: Na Slovensku sa boj proti korupcii dostal do extrémneho stavu
Zdielať na

Premiér: Na Slovensku sa boj proti korupcii dostal do extrémneho stavu

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Boj s korupciou vo verejnej správe. Presne to sa skloňovalo na konferencii Integrity fórum 2024. Predstavili tam národnú protikorupčnú stratégiu. Faktom ale ostáva, že korupčné podhubie tu stále máme. Podľa nadácie Zastavme korupciu ju ako problém vníma až 87 percent ľudí. Premiér to však vidí inak.

Premiér: Na Slovensku sa boj proti korupcii dostal do extrémneho stavu

Predseda vlády SR Robert Fico v utorok 12. marca otvoril záverečnú konferenciu Integrity Forum 2024, ktorej hlavnou úlohou je zlepšenie fungovania verejnej správy s dôrazom na korupčné správanie.

V SR sa boj proti korupcii dostal do extrémneho stavu, vyhlásil premiér Fico v Bratislave na konferencii Integrity fórum 2024, ktorú zorganizoval Úrad vlády SR v spolupráci s OECD. "My sme dostali boj proti korupcii do stavu, ktorý je extrémny. Tá extrémnosť sa prejavuje vo viacerých úrovniach. Prvou úrovňou extrému je, že sa úradníci začali báť prijímať rozhodnutia. My dnes musíme konštatovať, že jeden z významných faktorov, napríklad prečo Slovensko nie je veľmi úspešné v čerpaní fondov EÚ alebo plánu obnovy, je práve to, že rozhodujúci ľudia, ktorí majú prijímať konkrétne rozhodnutia, jednoducho odmietajú tieto rozhodnutia robiť a odkladajú ich," priblížil.

​Druhým extrémom je podľa neho extrém totálneho represívneho nasadenia proti akýmkoľvek prejavom korupcie, ktoré, bohužiaľ, v rokoch 2020 až 2023 končili až pri tragických udalostiach. "Poďme preto urobiť niečo spoločne. Po prvé, niečo urobiť, aby sme dali ľuďom väčšiu mieru odvahy a istoty pri rozhodovaní," povedal.

Druhý rozmer je podľa Fica represívny. "A to je to, ako budeme postupovať ďalej v boji proti korupcii. Nemôžeme predsa mať drakonické tresty. Je veľký omyl, ak sa niekto domnieva, že napríklad 20-ročné tresty za korupciu budú spôsobovať, že človek, ktorý prijíma rozhodnutia, rozhodnutie prijme len preto, lebo sa takéhoto drakonického trestu bude báť. Veď takto to predsa nefunguje," podčiarkol premiér. Zníženie trestných sadzieb preto považuje za správne.

Treťou úrovňou podľa predsedu vlády je podpora verejnej správy. "Tá sa dostáva pod obrovský tlak aj v súvislosti s návrhom meniť zákon o verejnom obstarávaní, ktorým sa majú zvyšovať (finančné) limity. Ak sa prijíma zákon, ktorý uvoľňuje ruky, tak nie preto, aby sme otvárali prostredie pre korupciu, ale preto, aby sme rozbehli ekonomiku, ktorá potrebuje v tomto období pomoc," poznamenal.

Dodal, že štvrtým rozmerom je odmeňovanie. "Ak má rozhodovať o miliónoch a stámiliónoch eur človek s platom, ktorý je len zlomkom toho, čo vidíme pri porovnaní so zahraničím, tak sa nečudujme, že sú ľudia veľmi, veľmi opatrní," uzavrel premiér.

Konferencia je vyvrcholením projektu "Zlepšenie integrity verejnej správy/IIPA", ktorý je financovaný z Grantov EHP a Nórska. Účelom konferencie je prezentácia výstupov projektu a odborná diskusia zameraná na predstavenie najúčinnejších opatrení v oblasti prevencie korupcie a integrity.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy