Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Odvolávanie Šimkovičovej sa neuskutočnilo pre omyl. Návrh bude opäť podaný
Zdielať na

Odvolávanie Šimkovičovej sa neuskutočnilo pre omyl. Návrh bude opäť podaný

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a SaS v utorok 6. februára opäť podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. S pôvodným návrhom neuspeli, predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v pondelok 5. februára oznámil, že schôdzu nezvolá pre nedostatok podpisov. Podľa PS išlo o administratívny omyl.

Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) nezvolá mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Pod návrhom opozičných strán Progresívne Slovensko a SaS je podľa neho len 28 podpisov, pričom potrebných je 30. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie NR SR.

"Každý poslanec v parlamente by mal vedieť, že návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi musí zo zákona obsahovať minimálne 30 podpisov poslancov. A keďže ani cez víkend neprišiel návrh, ktorý by to spĺňal, musím dnes podpísať rozhodnutie, v ktorom konštatujem, že tento opozičný návrh nespĺňa podmienky dané ústavou," skonštatoval Pellegrini.

Opozičné PS a SaS v piatok 2. februára podali podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej chceli odvolávať Šimkovičovú z funkcie. Ministerka kultúry iniciatívu na jej odvolanie považuje za bežnú súčasť politického boja.

Nedostatok podpisov bol administratívny omyl

Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a SaS v utorok 6. februára opäť podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. S pôvodným návrhom neuspeli, predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v pondelok 5. februára oznámil, že schôdzu nezvolá pre nedostatok podpisov. Podľa PS išlo o administratívny omyl.

"Smutné je, že Pellegrini sa vytešuje z jedného strateného hárka a točí si o tom videá. Namiesto toho stačilo slušné upozornenie a omyl by bol odstránený, prípadne by sa Pellegrini mohol konečne vyjadriť, či schvaľuje nenávistné prejavy a diletanstvo ministerky Šimkovičovej, ktorú vo funkcii kryje," uviedlo PS v stanovisku.

Strana SaS deklarovala, že dodala maximálny počet podpisov prítomných poslancov. "Nič to nemení na fakte, že podanie na odvolávanie Šimkovičovej podáme opäť a vypočujeme volanie viac ako 180.000 občanov, ktorí sa podpísali pod petíciu na jej odvolanie," skonštatoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

Výzvu za odstúpenie podpísalo 188 494 ľudí

Iniciátori otvorenej výzvy za odstúpenie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) odovzdali v pondelok v sídle rezortu listinu s podpornými podpismi. "K výzve sa od 17. do 26. januára pripojilo 188.494 signatárov," informovala za koordinačný výbor Michaela Kučová.

Signatári výzvy vyčítajú Šimkovičovej autokratický spôsob vedenia rezortu, nezáujem o odbornú diskusiu a kroky, ktoré sú v rozpore s prijatou stratégiou kultúry a kreatívneho priemyslu. "Chceme pani ministerku upozorniť, že nie je kráľovnou, ale slúžkou kultúry," zdôraznila ešte pred odovzdaním výzvy jedna z jej iniciátoriek Ilona Németh.

Upozornila, že výzvou chcú protestovať aj voči legislatívnym návrhom, ktoré obmedzujú autonómiu kultúrnych inštitúcií, cenzúre i xenofóbnym vyjadreniam zo strany vedenia rezortu. "Protestujeme takisto voči rozhodnutiu obnoviť kultúrnu spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom, čo je v rozpore so solidaritou Slovenska s napadnutou Ukrajinou," dodala.

Na témy vo výzve má plynule nadviazať platforma Otvorená kultúra! združujúca organizácie i jednotlivcov pôsobiacich v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu. "Bude protestovať voči mocenským zásahom v kultúre bez odbornej reflexie a diskusie," upozornila za platformu Mária Beňačková Rišková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy