Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Lengvarský končí: Žezlo dnes prebral Eduard Heger
Zdielať na

Lengvarský končí: Žezlo dnes prebral Eduard Heger

BRATISLAVA / Prezidentka SR Zuzana Čaputová akceptovala žiadosť dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) o odchod z čela rezortu. Ministerstvo zdravotníctva SR bude viesť krízový manažment. Prezidentka v piatok, 3. marca, poverila Eduarda Hegera riadením rezortu zdravotníctva. Do funkcie prvého štátneho tajomníka mala vymenovať Michala Palkoviča, ktorý doteraz pôsobil ako podpredseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Presun rezortu sprevádzalo napätie

Z paláca sa Heger presunul na ministerstvo zdravotníctva, kde ho pred budovou čakal Vladimír Lengvarský. Osobne ho nakoniec privítal až v útrobách ministerstva. Je zjavné, že rozchod Hegera a Lengvarského neprebehol v mieri, keďže ani dnes sa vedľa seba nepostavili na tlačovej konferencii.

Heger avizuje, že bude prešetrovať niektoré jeho kroky posledné dni vo funkcii. Čo si o tom všetkom myslí exminister zdravotníctva sme sa dnes nedozvedeli. Pred novinárov neprišiel a odišiel bočným východom.

​Prezidentka poverila vedením rezortu zdravotníctva Eduarda Hegera

Prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila vedením rezortu zdravotníctva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, ktorý už má na pleciach aj rezort financií po Igorovi Matovičovi. K odobratiu poverenia Vladimírovi Lengvarskému došlo v piatok, 3. marca. 

Vladimír Lengvarský zdôraznil, že mu záleží, aby sa dokončili rozpracované projekty v takom náročnom rezorte, akým je zdravotníctvo, avšak bez politickej korupcie, čestne a pravdivo. "Prežil som toho veľa, ale v tomto nastavení, keď je dehonestovaná práca mojich kolegov, napriek tomu, že v pláne obnovy je naše ministerstvo premiantom, keďže vedie v počte uzatvorených a vyhlásených výziev, a napriek tomu, že sa do zdravotníctva podarilo dostať o miliardu eur navyše, nebudem ďalej pracovať pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé, plné politickej korupcie a politickej neskúseností," uviedol Lengvarský.

Poukázal, že do rezortu nastúpil na vrchole pandémie. "Ustáli sme očkovanie, testovanie, reformu nemocničnej a ambulantnej sféry. Prijali sme množstvo efektívnych noviel zákonov, zvládli sme úplne zbytočný štrajk lekárov, ktorý svojou politikou spôsobil bývalý minister financií a úrad vlády," dodal.

Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na úrade vlády Lívia Vašáková zasa poprela Lengvarského vyjadrenia, že MZ je premiantom v plnení úloh z plánu obnovy. "Práve naopak, podľa našich hodnotení je to práve jeden z problémových rezortov," zdôraznila.

Premiér uistil, že nemocnica na bratislavských Rázsochách bude stáť. "To, čo hovorí opozícia, je strašenie," dodal. Vašáková uviedla, že z rezortu zdravotníctva nemali o projekte všetky informácie, v najbližšom období ich bude preto potrebné preverovať.

Ten, kto sa zjavne odchodu ministra Lengvarského potešil, je Igor Matovič, ktorý dlhodobo patrí medzi k jeho kritikom. "O jeho masívnych zlyhaniach v očkovaní, výrazne viac úmrtí na covid ako za Mareka Krajčího a absolútne nezvládnutej výstavbe Rázsoch ani nemá zmysel hovoriť," vyjadril sa Matovič.

K nástupu Eduarda Hegera sa vyjadril aj Peter Pellegrini:"Podľa mňa budeme čeliť totálnej katastrofe. Ako môže momentálne zložitú situáciu v zdravotníctve pozdvihnúť človek, ktorý ako predseda vlády nebol schopný riadiť krízové momenty v štáte." 

Heger: Na čele MZ bude krízový manažment vedený Palkovičom

Palkoviča vymenuje vláda na stredajšom zasadnutí 8. marca. Vo funkcii nahradí štátneho tajomníka Róberta Babeľu. "Bude mať moju plnú dôveru," povedal Heger. Krízový manažment má najneskôr do troch týždňov podľa slov premiéra predstaviť riešenie nápravy pri projektoch, ktoré meškajú.

V súvislosti s odchodom Lengvarského uviedol, že sa jeho misia naplnila. Súčasné výzvy, stojace pred ministerstvom zdravotníctva, si žiadajú podľa Hegera nové spôsoby a systémy riadenia, v ktorých terajšiemu vedenie rezortu "dochádza dych". "Preto som požiadal o odňatie jeho poverenia," vyhlásil.

Lengvarskému vyčíta pochybenia pri komunikácii o zmenách v zdravotníctve so samosprávami či lekárskymi odbormi i ambulantným sektorom, mal tiež zlyhať pri digitalizácii nemocníc, obnove vozového parku či budovaní sídiel záchrannej zdravotnej služby, rovnako tak pri príprave novej bratislavskej nemocnice Rázsochy. "Práve v dôsledku zlyhaní sme spustili režim krízových opatrení v rámci rezortu, no keďže som nezaregistroval žiadne zlepšenia zo strany manažmentu MZ, musíme urobiť nápravu," zdôraznil Heger. Opatrením chce zabrániť riziku ešte väčších zlyhaní.

​Odmietol Lengvarského vyjadrenia, že dôvodom jeho konca majú byť podmienky, v ktorých mal ako minister niesť zodpovednosť. Lengvarský o tých podmienkach hovoril ako o škodlivom prostredí, plnom politickej korupcie a neskúsenosti.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy