Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Prezidentka bola na stretnutí s nemeckým prezidentom. Prevzala si aj Schwarzkopfovu európsku cenu
Zdielať na

Prezidentka bola na stretnutí s nemeckým prezidentom. Prevzala si aj Schwarzkopfovu európsku cenu

BERLÍN / Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestovala v utorok, 24. januára, ráno na pracovnú cestu do Berlína, kde sa stretne s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom. Popoludní si Čaputová prevezme Schwarzkopfovu európsku cenu. Situáciu sleduje reportérka TV JOJ Miroslava Štrbáková Urbanovičová.

V sídle nemeckého prezidenta, na zámku Bellevue, by sa mali prezidenti rozprávať o bilaterálnych vzťahoch a spolupráci medzi Slovenskom a Nemeckom aj v kontexte 30. výročia nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov. Pôjde o ich druhé spoločné rokovanie od znovuzvolenia Steinmeiera do funkcie vo februári 2022. "Prezident Steinmeier zároveň otvorí sériu debát o tom, ako demokracie môžu čeliť súčasným výzvam, na ktoré plánuje pravidelne pozývať osobnosti európskeho politického a spoločenského života. Práve prezidentka Zuzana Čaputová bude prvou hostkou tohto diskusného formátu," avizoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec. Spolu s hlavami oboch štátov budú diskutovať aj viacerí novinári, intelektuáli a odborníci zo Slovenska a Nemecka.

Popoludní si prezidentka prevezme Schwarzkopfovu európsku cenu, ktorú Nadácia Schwarzkopf Mladá Európa udeľuje osobnostiam alebo inštitúciám vo verejnom živote, ktorí sú oddaní mierovej, zjednotenej a udržateľnej Európe. Cenu Čaputovej udelili ešte v roku 2021, vzhľadom na pandémiu COVID-19 ale odovzdávanie odložili. Dostala ju za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín a najmä Rómov a za ekologicky udržateľnú budúcnosť. Podľa Schwarzkopfovej nadácie Mladá Európa dáva Čaputová celej Európe nádej, že budúcnosť tolerancie, udržateľnosti a spoločenstva je možná. Na Slovensko sa hlava štátu vráti v utorok večer.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy