Polojasno
27°
Bratislava
Darina
12.8.2022
Smer-SD pošle prezidentke dve nové referendové otázky a nechce, aby ich dala posúdiť ústavnému súdu
Zdielať na
Politika

Smer-SD pošle prezidentke dve nové referendové otázky a nechce, aby ich dala posúdiť ústavnému súdu

BRATISLAVA / Predstavitelia strany Smer-sociálna demokracia požadujú od vlády plán boja proti zdražovaniu cien energií či potravín. Na nedeľnom „čapicovom proteste“ v Rimavskej Sobote to uviedol predseda strany Robert Fico. Vláda podľa neho nepodniká žiadne kroky na to, aby zabezpečila zmiernenie dopadov zdražovania energií či potravín. Kritizovali aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Robert Fico zároveň oznámil, že jej zajtra doručia dve nové referendové otázky a vyzval ju aby sa už s ich posudzovaním neobracala na ústavný súd. Účastníci mítingu vyzvali vládu aby odstúpila.

Podľa Fica síce vláda nemôže za svetové ceny energií, ale môže ovplyvniť ich dopad na Slovensku

Fico uviedol, že v opačnom prípade hrozí Slovensku „veľký sociálny výbuch“. Na proteste sa zišla približne tisícka ľudí, ktorí však nemali nasadené ochranné rúška. Okres Rimavská Sobota je pritom zaradený na COVID semafore v červenej farbe.

Sme-SD okrem toho požaduje, aby bolo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 ponechané na dobrovoľnom rozhodnutí ľudí, aby vláda prestala s politickými čistkami a straníckym obsadzovaním funkcii, zastavila aktuálne pripravované reformy a vrátila s k sociálnemu dialógu.

V prejavoch politikov zazneli aj urážky

Podpredseda strany Smer-SD Ľuboš Blaha nazval pre neuznané referendum prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovú najväčším tyranom na Slovensku, vlastizradkyňou či hovorkyňou americkej ambasády. Ministra financií Igora Matoviča zase označil za najväčšieho gaunera v dejinách.

Na proteste vystúpil aj predseda SNS Andrej Danko

Danko uviedol, že Smer-SD a SNS chcú byť spolu základom koalície v komunálnych voľbách, ale aj základom novej vlády. Danko povedal, že urobí všetko preto, aby „Judáši“, ktorí odišli zo Smeru aj SNS oľutovali svoj odchod z týchto politických subjektov.

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) na protesty zareagovala stanoviskom

V ňom uviedla, že Fico neváha podnecovať nenávisť a ohrozovať aj vlastných voličov, pokiaľ mu ide o prežitie a zvážať častokrát aj starších ľudí autobusmi na hromadnú akciu.

"Aj s Pellegrinim robia všetko preto, aby tretia vlna dopadla zle, čo bude mať dopad najmä na ich priaznivcov. Nikde vo svete tak dvaja bývalí premiéri neškodia svojej vlastnej krajine ako práve Fico a Pellegrini. Nič konštruktívne robiť nevedia, len vyvolávať zmätok, nenávisť a rozkol. Nedovoľme návrat politikov, ktorým nejde o Slovensko, ale len o seba!,“ dodala Remišová.

Súvisiace články

Najčítanejšie