Korčok: Najbližšie desaťročie bude horúcejšie aj z pohľadu politickej, bezpečnostnej a sociálnej situácie

10.07.2021 16:59 Noviny.sk Politika

Korčok: Najbližšie desaťročie bude horúcejšie aj z pohľadu politickej, bezpečnostnej a sociálnej situácie

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Najbližšie desaťročie bude podstatne horúcejšie nielen z pohľadu klímy, ale aj z pohľadu politickej, bezpečnostnej a sociálnej situácie vo svete. Na medzinárodnej konferencii Dubrovnik Forum 2021 to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal komunikačný odbor rezortu. Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v rámci panelu venovanom komplexnej téme geopolitického výhľadu obdobia po pandémii.

"Pandémia ukázala naše slabé aj silné stránky, ako aj nezastupiteľnú úlohu národného štátu. Výsledkom našich snáh o obnovu musí byť posilnenie všestrannej odolnosti krajín a Európskej únie ako celku pred ďalšou možnou krízou, ktorá raz určite nastane, no jej charakter ešte nevieme predvídať,“ povedal Korčok v prejave.

Na konferencii sa stretol aj s generálnym tajomníkom Európskej únie (EÚ) pre Stredomorie Nasserom Kamelom, s ktorým prerokoval aktivity tejto medzivládnej organizácie v uplynulom období a priority na nasledujúce obdobie. Korčok generálnemu tajomníkovi potvrdil záujem Slovenska o zdieľanie skúseností v oblasti rozvoja, mobility študentov či opatrení v oblasti klímy, ktoré by EÚ mohla využiť pri uskutočňovaní svojich projektov v stredomorskom regióne.

Korčok sa popoludní stretol s kosovskou šéfkou diplomacie Donikou Gërvalla-Schwarzovou, s ktorou diskutovali o možnostiach spolupráce. Do úvahy pritom však bral základný rámec vzájomných vzťahov Slovenska a Kosova a dialógu medzi Kosovom a Srbskom pod vedením osobitného predstaviteľa EÚ Miroslava Lajčáka. Vzájomné rozhovory by mali pokračovať koncom júla. Korčok zdôraznil potrebu komplexnej normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou v podobe právne záväznej dohody.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů