Poslanci OľaNO na čele so Záborskou porušili koaličnú zmluvu. Predložili návrh týkajúci sa interupcií bez vedomia koaličných partnerov

13.05.2021 16:42 Noviny.sk Politika

Poslanci OľaNO na čele so Záborskou porušili koaličnú zmluvu. Predložili návrh týkajúci sa interupcií bez vedomia koaličných partnerov

BRATISLAVA / Anna Záborská zo strany Oľano predložila do parlamentu návrh, o ktorom neboli informovaní koaliční partneri. Strana tým porušila koaličnú zmluvu. Uznesenie je k správe Európskeho parlamentu, ktorá sa týka oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien.

Predloženie takéhoto návrhu, ktorý nie je dopredu prerokovaný s koaličnou radou, sa pokladá za porušenie koaličnej zmluvy. Poslanci na čele s Annou Záborskou navrhujú, aby parlament prijal uznesie k správe europarlamentu, ktorá sa týka oblasti sexuálneho zdravia. Túto správu vypracoval europoslanec Predrag Matič, zatiaľ je v štádiu schválenia výboru europarlamentu a následne sa o nej bude hlasovať. 

Návrh správy sa týka situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien

V správe sú viaceré problematiky napríklad: 

  • Komplexná sexuálna výchova na prospech mladým ľuďom
  • Moderná antikoncepcia ako stratégia na dosiahnutie rodovej rovnosti
  • Starostlivosť spojená s bezpečným a legálnym umelým prerušením tehotenstva ako
    pevná súčasť zdravia žien a ich práv
  • Starostlivosť v materstve pre všetkých

Správa napríklad vyzýva členské štáty, aby zabezpečili prístup k antikoncepčným metódam, čím sa zaručí základné právo na zdravie. V správe sa uvádza napríklad aj: "Keďže v niektorých členských štátoch stále platia zákony, ktoré zakazujú umelé prerušenie tehotenstva s výnimkou prísne vymedzených okolností, a ženy sú tak nútené vyhľadávať nelegálne služby umelého prerušenia tehotenstva, cestovať do iných krajín alebo donosiť dieťa proti svojej vôli, čo je porušením ľudských práv a formou rodovo motivovaného násilia."

Záborská navrhuje, aby Slovenský parlament odkázal tomu európskemu, že ide o kompetencie jednotlivých krajín

"Ja si myslím, že ja rešpektujem v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv alebo rodinného práva, si Slovenská republika príme takú legislatívu, akú chce. Ja nehovorím, či je tá legislatíva dobrá, alebo zlá, taká, aká je väčšinová vôľa občanov a podľa toho zvolia poslancami národnej rady, tak si zvolia takúto legislatívu. Sme proti tomu, aby prekračoval Európsky parlament svoje kompetencie a chceli nám nanútiť niečo, čo je v našej kompetencií," hovorí Záborská. 

​Koaliční partneri s návrhom nesúhlasia 

Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Marcinková (Za ľudí) sa s uznesením Záborskej právne nestotožňuje. "Pri tomto druhu správy nejde o nič záväzné. Bolo by to schválenie právnej absurdnosti z našej strany ako zákonodárneho orgánu. A tiež by sa nám nepáčilo, keby iný parlament komentoval naše uznesenie, ako to v tomto prípade chceme robiť my voči Európskemu parlamentu. Z tohto dôvodu sa s tým právne nestotožňujem, ale nechávam to aj na diskusiu a posúdenie ďalších kolegov, " hovorí Marcinková. 

Podľa europoslenca Martina Hojsíka (PS, RE) návrh Záborskej znie ako: "Nestarajte sa nám do toho, že porušujeme ľudské práva," uviedol. "Myslím si, že Európsky parlament má právo sa nelegislatívnym spôsobom k tomuto vyjadriť. Bol by som smutný z toho, keby sa NR SR vyjadrila, že europarlament k tomu nemá, čo hovoriť," dodal. 

​"Strana SaS nebola informovaná o predložení tohto návrhu," hovorí poslanec NR SR Miroslav Žiak (SaS). 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů