Skoro jasno
Bratislava
Vratko
29.11.2022
Heger predstavil v Bruseli plán na prerozdelenie vakcín, stretol sa aj so šéfom NATO
Zdielať na
Politika

Heger predstavil v Bruseli plán na prerozdelenie vakcín, stretol sa aj so šéfom NATO

BRUSSEL / Aktuálny slovenský premiér cestoval po prvýkrát do Bruselu, kde sa stretol s predstaviteľmi únie aj organizácie NATO. Eduard Heger informoval Ursulu von der Leyen o zmene našej očkovacej stratégie a našom pláne obnovy.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa v Bruseli po prvýkrát od nástupu do funkcie stretol s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie. Snahou rokovaní je prispieť k témam ako uhlíková neutralita či priniesť lepšiu podobu očkovacej stratégie. Podľa Hegera by sa na prerozdelenie vakcín mohol využiť aj iný kľúč ako počet obyvateľov, krajiny s väčším počtom vakcín by podľa premiéra mali byť voči ostatným krajinám solidárnejšie. 

S vlastným návrhom na budúce rozdelenie vakcín proti ochoreniu COVID-19 plánuje Heger vyslať signál, že Slovensko chce byť aktívnym členom Európskej únie a prinášať riešenia k otázkam Európskej komisie (EK). Uviedol to na tlačovom brífingu pred budovou Európskej Rady po stretnutí s jej predsedom Charlesom Michelom. Na svojej zahraničnej ceste v Bruseli sa stretol aj s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyen.

Heger priblížil, že priniesol návrh, ktorý „zohľadňuje pomerne veľké rozdiely medzi krajinami v tom, ako budú distribuované vakcíny". Zohľadnená by mala byť podľa neho jednak miera zaočkovanosti a aj množstvo vakcín, ktoré majú krajiny v danom čase k dispozícii. „Z hľadiska jednotného trhu je dôležité, aby sme postupovali v kolektívnej imunite spoločne,“ povedal.

Pri otázkach o klíme je potrebné brať do úvahy slovenské reálie a pomery

Pri otázkach o klíme je podľa predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) potrebné prihliadať na slovenské reálie a pomery. Ako vysvetlil na tlačovom brífingu po rokovaní s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, Slovensko je silne industrializovanou krajinou. O tejto téme Heger rokoval aj s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyen.„Vieme, že napĺňanie týchto cieľov môže byť aj ekonomicky nákladné a je dôležité, aby sa prihliadalo aj na tieto národné okolnosti a možnosti. Myslím si, že v tomto duchu sa bude viesť aj celá diskusia na túto tému,“ uviedol Heger. 

Premiér sa ďalej stretol s predsedom frakcie EPP v Európskom parlamente Manfredom Weberom, a potom s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim. Súčasťou Hegerovej delegácie bol aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a štátny tajomník z jeho rezortu Marian Majer, stála predstaviteľka SR pri EÚ Petra Vargová a veľvyslanec a stály predstaviteľ SR pri NATO Peter Bátor.

Generálny tajomník NATO ocenil navyšovanie investícií Slovenska do obrany

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie NATO Jens Stoltenberg ocenil investície Slovenska do obrany a tiež jeho pôsobenie v rámci aktivít kolektívnej obrany Aliancie a v misiách medzinárodného krízového manažmentu. Potvrdil to na stretnutí s Eduardom Hegerom a ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom (obaja OĽaNO). Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková. Podľa Naďa išlo o konštruktívnu diskusiu o aktuálnych témach a prioritách Slovenska a Severoatlantickej aliancie v oblasti obrany a bezpečnosti.

„Aj vzhľadom na rýchlo sa meniace bezpečnostné prostredie sme na pôde NATO spolu s predsedom vlády potvrdili jasné zahraničnopolitické smerovanie vlády SR, nespochybniteľnosť našich väzieb a záväzkov, ako aj podporu spoločným hodnotám,“ priblížil obsah stretnutia Naď. Predmetom rokovaní bol tiež posun slovenského rezortu obrany v modernizácii Ozbrojených síl SR. V tejto súvislosti minister obrany informoval Stoltenberga o viacerých modernizačných projektoch vrátane prebiehajúceho obstarávania 3D rádiolokátorov, prieskume dostupnej pásovej techniky, ktorá má nahradiť súčasne využívané bojové vozidlá pechoty, či o riešeniach zabezpečenia kolesovej techniky.

Zúčastnení diskutovali aj o príprave na samit NATO, ktorý je plánovaný na 14. júna. S tým súviselo hodnotenie bezpečnostných výziev, s ktorými sa musí Aliancia vysporiadať v aktuálnom bezpečnostnom prostredí. Rokovania sa týkali aj aktuálnych priorít agendy NATO na ďalšie obdobie, ako aj možností ďalšieho zapojenia sa Slovenska do spojeneckých programov.

Naď zároveň diskutoval aj s členmi Stálej delegácie SR pri NATO o zahraničnopolitických a obranných témach vrátane navyšovania rozpočtu pre obranu, nákupoch cez agentúru NSPA, či o historicky najvyšších investíciách MO SR do vojenskej infraštruktúry.

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer rokoval s námestníkom generálneho tajomníka NATO pre vzrastajúce bezpečnostné hrozby Davidom van Weelom. „Zhodli sme sa na tom, že ,nová vlna´ obranných výziev prameniaca v technologickom a informačnom pokroku úplne mení naše vnímanie bezpečnosti a stability v transatlantickom priestore. Zároveň ma však teší, že sa Aliancia adaptuje na nové bezpečnostné prostredie v každej oblasti vrátane tých, ktoré sú z jej pohľadu možno menej konvenčné. Slovensko je v tejto otázke pripravené byť zodpovedným a prínosným spojencom,“ uviedol Majer.

Premiér Eduard Heger na dnešnej tlačovej konferencii s Jensom Stoltenbergom vyhlásil, že kolektívna obrana je najefektívnejší spôsob obrany z hľadiska bezpečnosti a nákladov. Podotkol, že do Bruselu cestoval nielen preto, že tam sídlia orgány Európskej únie, ale aj NATO. Heger vo svojom príhovore poukázal na situáciu na Ukrajine a zdôraznil, že aj pre Slovensko je dôležité, aby bol jeho východný sused stabilnou, bezpečnou a prosperujúcou krajinou. Doplnil, že Slovensko podporuje proeurópske smerovanie Ukrajiny.

Premiér zároveň ozrejmil, že s Ruskom chcú budovať konštruktívne vzťahy založené na vzájomnom rešpekte a dodržiavaní pravidiel. Stoltenberg na tlačovej konferencii vyzdvihol úlohu Slovenska v NATO, napríklad v misiách v Lotyšsku či Afganistane. Vo svojom príhovore tiež upozornil na destabilizačné činnosti Ruska.

Ministri by mali v stredu schváliť Plán obnovy a odolnosti SR

Ministri by mali v stredu 28. apríla schváliť Plán obnovy a odolnosti SR. Slovensko dostalo podľa Hegera pozitívnu spätnú väzbu na svoj Plán obnovy a odolnosti, a to z hľadiska načasovania aj procesu. O prioritách plánu rokovali dlho a nevznikol pri nich nijaký problém. „Som rád, že do toho termínu 30. apríla budeme schopní podať tento plán obnovy. Zajtra (28. apríla) by mal prejsť na vláde,“ priblížil. Podľa Hegera išlo o potvrdzujúce stretnutie, vďaka ktorému sa bude ministrom rokovať na vláde lepšie, keďže už budú vedieť o pozitívnej spätnej väzbe Európskej komisie. Dodal, že EK slovenský plán pozná veľmi dobre.

Predseda vlády poznamenal, že Plán obnovy a odolnosti SR predstavuje pre Slovensko veľkú výzvu. „Vieme, že Slovensko malo problémy s implementáciou európskych peňazí. O to viac, keď hovoríme o reformách,“ povedal. Zároveň dodal, že podľa neho ide o krok správnym smerom a tiež je to nevyhnutnosť, aby sa zo Slovenska stala úspešná a vyspelá krajina.

Súvisiace články

Najčítanejšie