Operátori nateraz telefónne čísla cestovateľov hygienikom posielať nebudú, prezidentka novelu vrátila parlamentu

31.07.2020 11:54 Noviny.sk Politika

Operátori nateraz telefónne čísla cestovateľov hygienikom posielať nebudú, prezidentka novelu vrátila parlamentu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala tri zákony. Konkrétne novely zákonov o prokuratúre, o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a tiež novelu o elektronických komunikáciách.

Hlava štátu tradične oznamuje svoje rozhodnutie o podpísaní alebo nepodpísaná zákonov tlačovou správou, v piatok tak výnimočne urobila formou vyhlásenia. Ide tiež o prvé zákony, ktoré Čaputová vracia na opätovné prerokovanie od nového zloženia Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

Novela o elektronických komunikáciách

Čaputová nepodpíše ani novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá mala Úradu verejného zdravotníctva SR umožniť získať telefónne čísla cestovateľov, ktorí na Slovensko prichádzajú z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Oznámila to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že parlamentom schválená novela môže zasiahnuť do práva na súkromie. Nová právna úprava pritom podľa nej nie je dostatočne určitá v pomenovaní účelu jej využitia a otázniky vníma aj nad jej vykonateľnosťou. Novela sa tak vráti na opätovné prerokovanie do parlamentu, kde na jej definitívne schválenie bude potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov.

Novela zákona o prokuratúre

Na základe veta prezidentky sa tak do parlamentu vracia novela zákona o prokuratúre. Tá mala umožniť kandidatúru na šéfa generálnej prokuratúry aj neprokurátorovi a NR SR by vďaka nej získala možnosť odvolať generálneho prokurátora, ak nevykonáva svoju funkciu riadne či čestne. Práve to je dôvodom, prečo Čaputová využila svoje právo veta. Pokladá to za protiústavné a v prípade prelomenia veta podá podnet na Ústavný súd SR.

"Podpredseda NR SR a líder strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini víta a oceňuje rozhodnutie prezidentky republiky vrátiť parlamentu novelu zákona o prokuratúre. Veto hlavy štátu je významným gestom, že koalícia prekračuje hranice právneho štátu a politicky si privatizuje inštitúcie, ktoré majú byť z princípu nezávislé. HLAS – sociálna demokracia mala k novele viacero zásadných výhrad a jednou z nich bola aj výrazná politizácia a obmedzenie nezávislosti prokuratúry. Veríme, že Národná rada bude veto pani prezidentky rešpektovať a nebude pokračovať v lámaní ústavy cez koleno," uviedla strana vo svojom stanovisku. 

Predseda strany Smer - SD Robert Fico zverejnil na svojom facebooku kritické video. "Strana SMER - SD nebude rešpektovať deštrukciu právneho štátu a pokusy vrátiť sa do 50. rokov minulého storočia," uviedol Fico na facebooku.

"Pani prezidentka dnes vrátila do parlamentu návrh zákona o prokuratúre, ktorý zavádzal viaceré zmeny. Sú ustanovenia, ktoré sa pani prezidentke javia ako sporné a je potrebné ich prediskutovať. Tak to v demokratickej krajine funguje. Podstatná je ale úloha, ktorú nám všetkým s dôverou vo voľbách zverili občania: Očistiť štát od korupcie a rozkrádania a zabezpečiť fungovanie právneho štátu a spravodlivosti. Preto je našou hlavnou prioritou očista prokuratúry od korupcie, rodinkárstva, väzieb na pochybné kruhy a personálne skvalitnenie prokuratúry. Znamená to transparentnejšie výberové konania, pretrhanie škodlivých väzieb, maximálne požiadavky na odbornosť a charakter prokurátorov, silná kontrola verejnosti. Zároveň potrebujeme systémovú zmenu prokuratúry, keďže vidíme nefunkčný a ťažkopádny mechanizmus, ktorý nebol schopný vysporiadať sa s ľuďmi ako Dobroslav Trnka či s prokurátormi, ktorí si neplnili povinnosti a stretávali či komunikovali aj s mafiou. Je našou povinnosťou spoločne hľadať najlepšie riešenie, ktoré prispeje k očiste prokuratúry a hlavne pomôže všetkým čestným a šikovným prokurátorom robiť si slobodne a kvalitne svoju prácu," znie stanovisko strany Za ľudí. 

Zákon o možnosti odvolania komisára pre deti

Prezidentka vrátila parlamentu aj zákon o možnosti odvolania komisára pre deti, ak svoju funkciu nevykonáva šesť mesiacov. Podľa hlavy štátu sa nenaplnili dôvody na skrátené legislatívne konanie. Novela zákona o elektronických komunikáciách zase podľa nej môže byť v rozpore s ústavou.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:30 Kosti XII.
19:35 Profesionáli II.
20:30 Všetko čo mám rád
18:00 Súdna sieň
19:05 Spravodlivosť v krvi X.
20:10 9-1-1 III.
18:45 SpongeBob v nohaviciach IX.
19:10 Malí fidlikanti
19:30 Barbapapa na ceste okolo sveta
18:05 Nine
20:10 Poznáš muže svých snů
21:55 Hotel Artemis