Polojasno
19°
Bratislava
Vasil
14.6.2024
Prezidentka Čaputová nebude vetovať novelu o 13. dôchodkoch
Zdielať na

Prezidentka Čaputová nebude vetovať novelu o 13. dôchodkoch

Pozrite si vyjadrenie k 13. dôchodkom ministra práce, sociálnych vecí Jána Richtera:

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu informovala, že nebude vetovať novelu zákona, ktorá sa zaoberá zavedením 13. dôchodkov.

Prezidentka povedala, že ak by prišlo k schváleniu za iných okolností a inak, ako sme boli svedkami pár dní pred voľbami, jej rozhodovanie by bolo oveľa jednoduchšie. V 27.ročnej histórii republiky sa nestalo, aby vláda predložila návrh zákona tak krátko pred koncom funkčného obdobia parlamentu. 

"Žiaľ, zvolený postup vlády a parlamentnej väčšiny bol ukážkový príkladom, ako by sa zákony prijímať nemali. Aj napriek tomu zákon o sociálnom poistení, teda tzv. zákon o 13.dôchodkoch nebudem vetovať. Rozhodla som sa tak preto, že najzraniteľnejšie skupiny krajiny si nezaslúžia byť rukojemníkmi tejto situácie. Zákon tak vstúpi do platnosti a účinnosti. Zároveň som sa rozhodla podať návrh na ústavný súd, na preskúmanie ústavnosti tohto zákona. Dôvodom tohto podania je moje presvedčenie o porušení ústavnosti v procese prijímania tohto zákona, a to nesplnením podmienok na skrátené legislatívne konanie. Bude vytvorená možnosť, aby sa tento orgán k procesu vyjadril," povedala Zuzana Čaputová.

Ak by zákona vetovala, malo by to nezvratné účinky, keďže prípadne prelomenie veta novým parlamentom je vylúčené. Rozhodnutie by bolo definitívne a neumožňovalo by prezidentke podať návrh na ústavný súd SR, čo má pre celú vec zásadný význam. "Vetovaním zákona by tu navždy zostal nevyjasnený spor medzi dvomi ústavnými orgánmi, a to prezidentkou SR a parlamentom," dodala prezidentka. 

Ak ÚS skonštatuje problém v procese prijímania tohto zákona, poslanci budú mať možnosť zjednať v krátkom čase nápravu.

Za hlasovalo 88 poslancov

Trinásty dôchodok nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura. Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku. Všetci starobní dôchodcovia dostanú v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie. Za trináste dôchodky v parlamente štyri dni pred parlamentnými voľbami hlasovalo 88 poslancov. Uzákonenie trinástych penzií podporili poslanci za Smer-SD, SNS, ĽSNS a hnutie Sme rodina. Novelu zákona parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Poberatelia ostatných druhov dôchodkov budú dostávať vždy v novembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku. Pri predčasných dôchodcoch pôjde v tomto roku o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 380 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy budú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur. Trinásta penzia pre poberateľov sociálnych dôchodkov v tomto roku dosiahne 255 eur a invalidných dôchodcov z mladosti 281 eur. Nárok na trinástu penziu bude mať 1 milión 422-tisíc dôchodcov.

Poberateľ sólo starobného dôchodku dostane trinásty dôchodok vo výške priemerného starobného dôchodku. "V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok a to ten, ktorého suma je najvyššia," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Ak teda dôchodkyňa dostáva napríklad starobný dôchodok vo výške 450 eur a k tomu vdovský dôchodok 150 eur, bude mať nárok len na trinásty dôchodok v sume 460 eur. Trináste dôchodky sa budú s výnimkou sociálneho dôchodku a invalidného dôchodku z mladosti financovať z rozpočtu Sociálnej poisťovne. Poisťovňa pritom dokázala hospodáriť bez finančnej pomoci štátu len v minulom roku. Už v tomto roku by mala zo štátneho rozpočtu dostať finančnú výpomoc v sume 200 miliónov eur a v roku 2021 ďalších 100 miliónov eur. Finančná pomoc štátu pre Sociálnu poisťovňu sa tak bude musieť zvýšiť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy